Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Arqus W10

fot. Paweł Piotrowski


Arqus: We Wrocławiu goście z całej Europy rozmawiają o integracji i różnorodności

W ramach Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus działa WP 10 „Inclusion and Diversity Hub”, czyli Centrum Integracji i Różnorodności, która jest grupą osób pracujących nad tym, aby wszystkie działania Arqus były dostępne i włączające! Bardzo ważne bowiem dla Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus jest poszerzanie dostępu i różnorodności na uniwersytetach członkowskich, a także zwiększenie świadomości środowiska lokalnego i regionalnego na temat różnych form nierówności, niedostatecznie reprezentowanych grup, różnorodności i integracji. Arqus chce również wpływać na politykę włączania na poziomie regionalnym i krajowym.

W dniach 5-7 lutego na Uniwersytecie Wrocławskim i w naszym pięknym Wrocławiu gościmy członków i członkinie WP 10 Arqus! Uczestniczą w spotkaniach, podczas których rozmawiają na temat dostępności i różnorodności.

Jesteśmy dumni, że pierwszego dnia pobytu gości we Wrocławiu naukowcy, pracownicy administracji i studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego mogli zaprezentować działania naszej uczelni właśnie w kierunku poszerzania dostępności, eliminowania form nierówności, pomocy psychologicznej i różnego rodzaju wsparcia, jakie nasza uczelnia oferuje.

Dr Łukasz Prus, Pełnomocnik Rektora ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów na UWr, opowiedział uczestnikom spotkania WP 10 Arqus o tym jak działa „Równy i pomocny UWr”, czyli jakimi procedurami i możliwościami dysponuje nasza uczelnia, by przeciwdziałać dyskryminacji, a każdy czuł się na naszej uczelni bezpieczny i równy. Maria Kaczmarek z Poradni Psychologicznej dla studentów i studentek Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedziała o fachowym i bezpłatnym wsparciu psychologicznym, jakie oferuje nasza uczelnia, o metodach pracy ze studentami w kryzysie psychicznym. Jessica Moś z Zespołu Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnościami, mówiła z kolei o wsparciu naszej uczelni dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami, Ewa Zając, studentka Wydziału Nauk Społecznych, opowiedziała, jakie udogodnienia zapewnia UWr jej, jako studentce z niepełnosprawnością. Arsen Yatsenko, doktorant Wydziału Nauk Społecznych mówił o wsparciu dla studentów i studentek z Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce po wybuchu wojny. Dr Dariusz Szrejder z Instytutu Socjologii na WNS, członek Biura Wrocław Bez Barier, od ponad dwudziestu lat zajmujący się pomocą osobom z niepełnosprawnościami i pomysłodawca pracowni dydaktycznej „Symulatorium niepełnosprawności” zaprezentował sprzęt służący np. do bezpiecznej ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, ale także sprzęty symulujące niepełnosprawności, np. okulary dzięki którym zdrowe osoby mogą dowiedzieć się, z czym na co dzień zmagają się osoby z wadami wzroku. Podczas spotkania swoje wystąpienie mieli także prof. Justyna Deszcz-Tryhubczak i dr Mateusz Świetlicki, którzy przedstawili prezentację poświęconą projektowi edukacyjnemu „Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression”, który koordynowany jest przez Uniwersytet Maltański, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Humboldtów i Amnesty International Polska. Projekt uzyskał finansowanie z Komisji Europejskiej.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail