Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
żółto- czarna grafika z napisem QS WUR 2026 Ranked

Awans Uniwersytetu Wrocławskiego w QS World University Rankings 2026

Uniwersytet Wrocławski kolejny rok z rzędu awansował w jednym z najbardziej liczących się rankingów uczelnianych QS World University Rankings 2026 opublikowanym 19 czerwca. Uczelnia znalazła się w grupie 801-850 najlepszych szkół wyższych na świecie. W poprzedniej edycji rankingu byliśmy na miejscu 851-900. Wśród polskich uczelni jesteśmy na miejscu piątym, natomiast wśród uniwersytetów klasycznych zajmujemy czwartą lokatę. W regionie dolnośląskim jesteśmy uczelnią, która znalazła się na najwyższym miejscu.

W tegorocznym zestawieniu prowadzi Massachusetts Institute of Technology, na drugim miejscu znajduje się Imperial College London, a na trzecim Stanford University.

Ranking QS WUR, publikowany już od ponad dwudziestu lat przez Quacquarelli Symonds – lidera w dostarczaniu usług analitycznych dla międzynarodowego sektora edukacji wyższej, jest jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych.

W tej edycji QS ocenił ponad  8 000 instytucji edukacji wyższej na świecie, z czego w ostatecznym zestawieniu znalazło się  1 501.

W zestawieniu znalazło się 20 polskich uczelni, o dwie mniej niż w ubiegłym roku. Uniwersytet Wrocławski znalazł się na czwartym miejscu wśród polskich uniwersytetów klasycznych.

Biorąc pod uwagę wszystkie typy szkół wyższych z naszego kraju, zajęliśmy piąte miejsce, ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską. Miejsca na podium wśród polskich uczelni nie zmieniły się. Na pierwszym miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet Warszawski, na drugim Uniwersytet Jagielloński a na trzecim Politechnika Warszawska.

Naszymi najsilniejszymi wskaźnikami są Faculty Student Ratio (436 miejsce na świecie) oraz Academic Reputation (miejsce 599). Dobry wynik w tych kategoriach potwierdza, że  dbamy o jakość kształcenia naszych studentów, a Uniwersytet Wrocławski jest znany i ceniony przez naukowców na całym świecie.

Metodologia rankingu

W QS World University Rankings najważniejszym wskaźnikiem, mającym wagę aż 30%, jest rozpoznawalność uczelni wśród kadry akademickiej (Academic Reputation). Kolejnym istotnym wskaźnikiem, z wagą 20%, jest znormalizowana liczba cytowań publikacji naukowych przypadająca na pracownika. W rankingu liczy się także reputacja uczelni wśród pracodawców (Employer Reputation) – waga 15 %, oraz stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów (Faculty Student Ratio)  – waga 10 %. Pozostałymi wskaźnikami, z których każdy ma wagę 5%, są: umiędzynarodowienie kadry akademickiej (International Faculty), odsetek studentów z zagranicy (International Students), międzynarodowa współpraca badawcza (International Research Network) zrównoważony rozwój (Sustainability) i zatrudnialność absolwentów (Employment Outcomes).

Szczegóły rankingu można znaleźć na stronie internetowej top universities.

Dodane przez: E.K.
Data publikacji: 23 czerwca 2024 r.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail