Prorektor Matusz w otoczeniu rektorów wrocławskich uczelni
Prorektorka P. Matusz w otoczeniu Rektorów wrocławskich uczelni na uroczystej gali Perspektyw

Awans UWr w rankingu Perspektywy 2022

Uniwersytet Wrocławski znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni publicznych  w Polsce według opublikowanego dziś Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Awansowaliśmy aż o trzy miejsca, w zeszłym roku byliśmy na miejscu 13.  Jeśli chodzi o uniwersytety jesteśmy ponownie na miejscu 4. Przed nami są tylko Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ogólnej klasyfikacji uczelni oprócz wyżej wymienionych uniwersytetów wyprzedziły nas uczelnie medyczne oraz techniczne. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

Ranking Perspektyw 2022

1. Uniwersytet Warszawski – 100 pkt.

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie- 99.4 pkt.

3. Politechnika Warszawska- 84. pkt.

4. = Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- 80.9 pkt.

4. =  AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie- 80.4 pkt.

6. Politechnika Gdańska- 78.4 pkt.

7. = Gdański Uniwersytet Medyczny- 72.8 pkt.

7. = Politechnika Wrocławska- 72.6 pkt.

9. Uniwersytet Medyczny w Łodzi- 71.8 pkt.

10. = Uniwersytet Wrocławski- 70.9 pkt.

10. = Politechnika Łódzka- 70.4 pkt.

Cały ranking dostępny jest tutaj.

Metodologia rankingu opiera się na 7 głównych kategoriach: prestiż (12%), absolwenci na rynku pracy (12%), innowacyjność (8%), potencjał naukowy (15%), efektywność naukowa (28%), warunki kształcenia (10%), umiędzynarodowienie (15%).

Uniwersytet Wrocławski jest rozpoznawalny i coraz bardziej międzynarodowy

Najsilniejszą stroną Uniwersytetu Wrocławskiego jest prestiż, w tej kategorii znajdujemy się na 7. miejscu wśród wszystkich uczelni. Wskaźnik ten jest wyliczany  na podstawie opinii o uczelni wśród kadry akademickiej oraz uznania międzynarodowego ( pozycja uczelni w najważniejszych globalnych rankingach). Jesteśmy mocni również w kategorii umiędzynarodowienie. Pod tym względem zajęliśmy 8 miejsce w kraju, jest to awans aż o 10 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Tak wysoką pozycję osiągnęliśmy m.in. dzięki systematycznemu zwiększaniu liczby programów studiów w języku angielskim, zatrudnianiu coraz większej liczby naukowców cudzoziemców, publikacjom we współpracy z badaczami z zagranicy (ICI- Collaboration Impact) oraz uczestnictwu w uniwersytecie europejskim (Arqus). Trzecią mocną kategorią UWr jest potencjał naukowy, pod tym względem jesteśmy na miejscu 10.

Co najbardziej warto studiować na UWr?

Zarówno ścisłowcy, jak i humaniści znajdą u nas coś dla siebie. Jeśli chodzi o najlepsze kierunki studiów na UWr, w czołówce ponownie znalazła się informatyka (mgr). Tak jak w zeszłym roku jest na 3. miejscu w Polsce. Na 3. miejsce awansowała politologia, pedagogika specjalna oraz fizyka. Bardzo dobre 4. miejsce zajęły: psychologia, geografia, administracja, prawo, filologie obce, geologia, biotechnologia. Na 5. miejscu znalazły się: pedagogika, filologia polska, astronomia, i chemia. Na 6. są archeologia, biologia, dziennikarstwo i komunikacja, filologia angielska, matematyka, i  kulturoznawstwo, a na 7. historia oraz kierunki o bezpieczeństwie.

Pełny ranking kierunków dostępny jest tutaj.

Rekrutacja na Uniwersytet Wrocławski trwa!

Przypominamy, że trwa rekrutacja na Uniwersytet Wrocławski. W naszej ofercie znajdziecie blisko 150 kierunków studiów i 250 specjalności. Do wyboru są studia przyrodnicze, humanistyczne, filologiczne, prawne i społeczne, ścisłe i techniczne I i II stopnia, studia podyplomowe i doktoranckie. Kształcimy na studiach jednolitych magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych (zaocznych i wieczorowych).

Zapraszamy do zapoznania się z listą kierunków, zasadami rekrutacji, harmonogramem, limitami miejsc w naszym serwisie rekrutacyjnym.

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, pamiętaj, o wpisaniu w odpowiednim czasie wyników matur do systemu IRK.

Jeśli masz pytania dotyczące rekrutacji, skontaktuj się z naszym Działem Nauczania tel. 71 375 22 37, e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl lub napisz do nas w mediach społecznościowych: fb/uniwroc, instagram/uniwersytet_wroclawski.