
Badaczka z Wydziału Nauk Biologicznych z grantem na badania
Dr Paulina Tomaszewska na projekt pt. „Zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi: sekwencjonowanie i narzędzia cytogenetyki molekularnej w celu wykorzystania bioróżnorodności tropikalnych traw pastewnych” otrzymała dofinansowanie (49 280 zł) w ramach Miniatury 7 z Narodowego Centrum Nauki.
Dr Paulina Tomaszewska pracuje na Wydziale Nauk Biologicznych UWr, w Zakładzie Genetyki i Fizjologii Komórki kierowanym przez prof. dr. hab. Roberta Wysockiego. Swoje badania naukowe wykonuje w ścisłej współpracy z prof. Patem Heslopem-Harrisonem z University of Leicester w Wielkiej Brytanii. – W ramach tego projektu będzę prowadzić badania na afrykańskich trawach z rodzaju Urochloa, które zostały sprowadzone do Ameryki Południowej w latach 80 XX wieku i dziś stanowią ważny element systemów rolniczych w Kolumbii i Brazylii – mówi nasza badaczka. – W ramach projektu zamierzam wyjechać na University of Leicester, aby zbadać strukturę genomów tych tropikalnych traw pastewnych.
Do badań wykorzysta sekwencjonowanie oraz narzędzia bioinformatyczne i cytogenetyki molekularnej, aby zrozumieć dywergencję ewolucyjną genomów gatunków z rodzaju Urochloa oraz naturę ich bioróżnorodności. Wiedza wygenerowana w czasie projektu pomoże w przyszłości w opracowaniu lepszych roślin pastewnych dla zrównoważonego rolnictwa.
Gratulujemy naszej badaczce i życzymy powodzenia! Kto jeszcze otrzymał Miniaturę 7? Czytaj tutaj!