pudełka

NOWOCZESNE ZWIĄZKI ANTYBAKTERYJNE, ANTYGRZYBICZNE, ANTYBIOFILMOWE – PATENT

Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie czwartorzędowych soli amoniowych typu gemini

ZASTOSOWANIE

jako środki o działaniu:

• antybakteryjnym
  • antygrzybicznym
  • antyadhezyjnym
  • antybiofilmowym (powierzchnie sprzętów medycznych, instalacje przemysłowe)
  • jako inhibitorów H+-ATPazy błony komórkowej drożdży

CHARAKTERYSTYKA

Związki te są miękkimi surfaktantami kationowymi, zawierającymi w swojej strukturze dwie monomeryczne cząsteczki amfifilne połączone łącznikiem alkilenowym.

KORZYŚCI

• wykazują silniejsze działanie bakterio- i grzybobójcze w porównaniu do monomerycznych CSA
  • są mniej toksyczne w porównaniu do monomerycznych CSA
  • efektywnie usuwają biofilm wytwarzany przez bakterie i grzyby