chemia

SPOSÓB WYTWARZANIA ESTRÓW ALKILOWYCH WYŻSZYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH – PATENT

Sposób wytwarzania estrów alkilowych wyższych kwasów tłuszczowych polega na reakcji transestryfikacji triglicerydów alkoholem, w obecności katalizatora i przy nadmiarze alkoholu do triglicerydów, a następnie rozdzieleniu mieszaniny poreakcyjnej i oddestylowaniu
nadmiaru alkoholu.

Pozwala prowadzić proces w reaktorze o prostej i lżejszej konstrukcji i wymaga znacznie prostszej instalacji, zasilającej go w energię
cieplną i elektryczną.
Nie wymaga stosowania wody jako czynnika wymywającego z fazy estrowej zanieczyszczenia w postaci nadmiaru wolnego katalizatora, resztek gliceryny, mydeł itp.

ZASTOSOWANIE

• produkcja komponentów paliw silnikowych,
• produkcja biodegradowalnych smarów,
• produkcja surowców bioodnawialnych dla przemysłu chemicznego, na przykład