tama

SYSTEM INFORMATYCZNY DO WCZESNEGO OSTRZEGANIA O WEZBRANIACH I POWODZIACH

Przedmiotem technologii jest system informatyczny do wczesnego ostrzegania o wezbraniach i powodziach – HydroProg®.

CHARAKTERYSTYKA

HydroProg® jest prostym w obsłudze systemem informatycznym do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, w szczególności o wezbraniach i powodziach. Jest oparty na spodziewanych przebiegach stanu wody lub przepływu wyznaczanych na podstawie wielu modeli hydrologicznych i ich kombinacji. Funkcjonuje w dwóch wersjach, których wdrożenie zależy od tego, czy podmiot zamawiający posiada dostęp do sieci hydrologiczno-meteorologicznych stacji pomiarowych.

Wersja I (pełna) zawiera dedykowane hydrologiczno-meteorologiczne stacje pomiarowe, na których realizowana jest osłona przeciwpowodziowa HydroProg®.

Wersja II (niepełna) bazuje na realizacji samej osłony przeciwpowodziowej, bez dedykowanych stacji pomiarowych, w oparciu o pomiary pochodzące z istniejących sieci klienta.

KORZYŚCI I ZASTOSOWANIE

System HydroProg® jest prostym, łatwym w utrzymaniu i obsłudze rozwiązaniem, które może być wprowadzone na rynek w celu ostrzegania służb zarządzania kryzysowego oraz ludności o wezbraniach i powodziach.

GOTOWOŚĆ TECHNOLOGICZNA

System HydroProg® został eksperymentalnie wdrożony w kilku zlewniach rzecznych. Pozwoliło to na przeprowadzenie testów, zarówno podsystemu pomiarowego, jak i podsystemu służącego do modelowania i prognozowania. Testy przebiegły pomyślnie, dowodząc skuteczności i funkcjonowania w warunkach operacyjnych, w terenie nizinnym i górskim.

TWÓRCY

• prof. dr hab. Tomasz Niedzielski
  • dr Bartłomiej Miziński
  • dr hab. Maciej Kryza