młoda kobieta ubrana elegancko
dr Joanna Krawczyk
fot. Paweł Piotrowski

Blue Monday – wywiad z dr Joanną Krawczyk

W 2004 r. biuro podróży Sky Travel poprosiło brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla o wytypowanie za pomocą obliczeń naukowych najbardziej depresyjnego dnia w roku. Naukowiec w trakcie swoich badań brał pod uwagę czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Po uwzględnieniu wszystkich zmiennych, okazało się, że ludzie odczuwają największy smutek i przygnębienie w trzeci poniedziałek stycznia. Mimo, że teza Arnalla nie została potwierdzona naukowo, ponieważ w badaniu wykorzystane zostały nieprecyzyjne parametry obliczeniowe – zaproponowana przez niego nazwa “Blue Monday” przyjęła się i jest powszechnie stosowana, m.in. w działaniach marketingowych wielu firm i przedsiębiorstw.

Czy rzeczywiście Blue Monday jest dla nas najgorszym dniem w roku? Jak przetrwać najbardziej depresyjny dzień w pracy i na uczelni? Dr Joanna Krawczyk z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego opowiada o tym, jak możemy poprawić sobie humor w tym wyjątkowym dniu, a także po czym poznać, że osoba ma złe samopoczucie, choruje na depresję i w jaki sposób możemy jej pomóc. Zachęcamy do wysłuchania!

Przy okazji przypominamy, że na naszej uczelni możecie zgłosić się do Poradni Psychologicznej jeżeli potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy, wsparcia, rozwiązania indywidualnych problemów. Więcej informacji: https://uwr.edu.pl/…/pomoc…/poradnia-psychologiczna/. Ponadto w Instytucie Psychologii znajduje się Pracownia Konsultacji Poradnictwa Psychologicznego, która prowadzona jest przez studentów czwartego i piątego roku z psychologii klinicznej. Więcej wiadomości: http://www.pkip.psychologia.uni.wroc.pl/. W najbliższym czasie zostanie otwarta trzecia poradnia wyspecjalizowana w kierunku osób, które borykają się z problemami samobójstwa. Każda poradnia skierowana jest dla całej społeczności akademickiej, mogą z nich korzystać zarówno studenci jak i doktoranci (Poradnia Psychologiczna), a także nauczyciele akademiccy (Pracownia Konsultacji Poradnictwa Psychologicznego).