Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające książki na półce
fot. Agata Mitek

Cervantes, Światowy Dzień Książki i… Dni Książki UWr

W Katalonii jest obchodzone od 1926 roku. Światowym świętem stało się 30 lat temu. O patronie tego dnia (23 kwietnia to data śmierci Cervantesa)… dwie książki napisała Magdalena Barbaruk, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wrocławskiej uczelni studenci zorganizowali w tym roku „Dni Książki 2025”.

W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Data jest nieprzypadkowa – w tym dniu  zmarł Cervantes, autor „Don Kichota”, kultowej powieści, o której napisano… ponad 500 książek. Ten dzień – 23 kwietnia – to także dzień urodzin, ale i śmierci Szekspira.

Profesor śladami powieści wszech czasów

Magdalena Barbaruk – profesorka UWr i dyrektorka Instytutu Kulturoznawstwa UWr – od lat zajmuje się kulturową sprawczością literatury, jej wpływem na sposoby życia jednostek, wspólnot i na przestrzeń topograficzną. Napisała dwie książki o tysiąc stronicowej powieści Cervantesa sprzed 400 lat (i cały czas wznawianej i czytanej!).  „Długi cień Don Kichota” ukazał się dokładnie dziesięć lat temu, a „Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie” w 2018 roku. Wrocławska kulturoznawczyni najnowszą książkę poświęciła działalności tzw. „Szkoły z Valparaíso”, która połączyła architekturę, poezję z misją dekolonizacji Ameryki przez ruch (travesía). Wydana w ubiegłym roku praca „Ruch Amereidy”, owoc wieloletnich badań naukowych prowadzonych w Chile, jest nominowana do Nagrody im. Marcina Króla.
Warto przypomnieć, że profesor Magdalena Barbaruk, zajmująca się współczesnym trwaniem dziedzictwa Cervantesa (czyli także literatury) i nowymi obliczami donkichotyzmu próbowała – i to skutecznie – powtórzyć słynną podróż literacką zrealizowaną w trzechsetlecie (1605) wydania powieści (w 1905), która jest matrycą wędrowania po La Manchy w poszukiwaniu Don Kichota. Jako projekt badawczy był realizowany dla Narodowego Centrum Nauki.
No, ale powieść Cervantesa powstała 420 lat temu, a jaka jest dziś sytuacja książki? Tej literackiej i tej naukowej.

Książki z UWr na Dniach Książki UWr

Postanowili to sprawdzić studenci z koła naukowego bibliotekoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego Lorem Ipsum. Zapewniają, że podczas Dni Książki, w piątek i sobotę (25 kwietnia w godz. 15:00-18:00 i 26 kwietnia 10:00-17:00) w Instytucie Nauk o Informacji i Mediach (plac Uniwersytecki 9/13) będzie się można dowiedzieć skąd biorą się książki? I jak działa wydawnictwo? Albo – co dzieje się z książką po wydaniu? Czym jest self-publishing? I czy Wrocław jest przestrzenią przyjazną dla książki?

Jednym z zaproszonych gości będzie Marcin Skrabka, dyrektor Wydawnictwa UWr, który opowie o zmianach na rynku książki naukowej.

– Świat podlega modom oraz nowym trendom. Nie inaczej jest w przypadku wydawnictw uczelnianych, które muszą umieć zidentyfikować nowe wyzwania, jakie stawiają przed nimi zmieniający się świat oraz świat naukowy. Książka naukowa, pomimo swej tradycyjnej formy – zaczyna spełniać nowe funkcje i trafiać do nowych, nienaukowych grup odbiorców, a popularyzacja nauki stanowi ważną misję uczelni  – zapowiada Marcin Skrabka. – Wiemy, jak wydawać książki żeby przyciągnąć uwagę czytelników, nie tylko jakością merytoryczną, ale także formą. Podczas Dni Książki opowiem o sile książek naukowych w dobie fake newsów, sztucznej inteligencji oraz autorach, będących znakomitymi specjalistami w swoich dyscyplinach.

Szczegółowy program Dni Książki:

25.04.25
15:15-16:00 Karolina Rodek-Wójcik Michał Wójcik Droga do samodzielnego wydania książki – praktyka, pasja, pułapki
16:00-16:45 Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – Irek Grin Za kulisami, o organizacji wydarzeń literackich
17:00-17:45 Emilia Konwerska Literacki Wrocław

26.04.25
10:00-10:45 Ewa Jabłońska-Stefanowicz Ile zarabia autor i dlaczego tak mało
11:00-11:45 Dyrektor Wydawnictwa UWr – Marcin Skrabka Czy i jak warto dziś wydawać książki naukowe? Praktyczne aspekty zmian na polskim rynku wydawniczym.
12:00-13:00 Martyna Kufel + Marcela Mazurkiewicz Współpraca z wydawnictwami, działalność w social mediach i praca w wydawnictwie.
14:15-15:00 Wojciech Sierżęga – Praca wydawnicza, o historii i teraźniejszości rynku książki.
15:00-15:45 Marcin “MarMax” Borowski Straszliwy gender a literatura fantasy – na podstawie „Cyklu o Straży Miejskiej” Terry’ego Pratchetta

Zdjęcie przedstawia dużą ilość książek oraz napis Dni Książki 2025. Poznaj książkę lepiej. 25-26 kwietnia. Instytut Nauk o Informacji i Mediach. Pl.Uniwersytecki 9/13.

Data publikacji: 23.04.2025.
Oprac. Jacek Antczak

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail