Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda kobieta ubrana na czarno, długie brązowe włosy, z tyłu widać fragment rośliny

Chrząszcz grzmi o pomoc

Praca magisterska naszej absolwentki Wydziału Nauk Biologicznych Moniki Pawlik została uznana za jedną z najlepszych w tegorocznej edycji konkursu Wrocławska Magnolia.

Wrocławska Magnolia to konkurs dla absolwentów wrocławskich uczelni. Warunkiem udziału w nim jest podjęcie w swojej pracy magisterskiej tematu dotyczącego m.in. ochrony środowiska oraz zagospodarowania terenów zielonych w mieście. 

Monika Pawlik opisała w swojej pracy magisterskiej „Śmiertelność chrząszczy biegaczowatych w śmieciach wrocławskich lasów”. – O wyborze tego tematu zdecydował przede wszystkim fakt, że ginięcie zwierząt w porzuconych w środowisku naturalnym śmieciach jest zjawiskiem dość powszechnym, ale wciąż niedokładnie zbadanym – mówi Monika Pawlik.

– Chociaż moja praca dotyczy wyłącznie chrząszczy biegaczowatych, nie oznacza to, że są one jedyną grupą predysponowaną do ginięcia w porzuconych śmieciach. W związku z tym, że niemalże wszystkie rodzaje środowisk naturalnych są w tym momencie dotknięte problemem zaśmiecania, na ginięcie wewnątrz odpadów jest narażona większości grup zwierząt – od drobnych bezkręgowców aż po duże kręgowce – opowiada nasza absolwentka. – Uważam, że nieustanne podnoszenie świadomości społecznej w temacie negatywnych skutków zaśmiecania w połączeniu z aktywną edukacją w kwestii odpowiedzialnego gospodarowania odpadami jest kluczowe w zwalczaniu problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego śmieciami, oraz jego przeciwdziałaniu.

Co najbardziej zaskoczyło naszą młodą badaczkę? – Najbardziej szokująca była dla mnie ilość odpadów w badanych lasach. Niektóre butelki były bardzo stare i to właśnie w nich znajdowało się najwięcej zwierząt. To trochę takie błędne koło, bo im dłużej jakiś pojemnik znajduje się w środowisku tym więcej zwierząt może potencjalnie zostać uwięzionych w jego wnętrzu. Później, w miarę gromadzenia się martwych osobników i w wyniku procesów gnilnych, wydziela się coraz intensywniejszy zapach, który przyciąga kolejne zwierzęta. Dlatego regularne sprzątanie lasów odgrywa naprawdę kluczową rolę w zwalczaniu tego zjawiska – mówi Monika Pawlik.

Podczas studiów nasza absolwentka dała się poznać jako aktywna badaczka. Była stypendystką ministra, rektora naszej uczelni, z tematem ginięcia zwierząt w śmieciach brała udział w kilku konferencjach. Na jednej z nich zdobyła główną nagrodę, na innej wyróżnienie. Jest współautorką publikacji naukowej w czasopiśmie Scientific Reports (https://www.nature.com/srep/), które jest wydawane przez konsorcjum Nature.

Praca magisterska naszej absolwentki znalazła się w czołówce nagrodzonych prac w tegorocznym konkursie Wrocławska Magnolia. https://www.wroclaw.pl/akademicki-wroclaw/wroclawska-magnolia-magnolia-wroclawskie-centrum-akademicki

Uroczyste wręczenie nagród ma nastąpić we wrześniu.

Gratulujemy!

Not. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Zdjęcia ze zbierania śmieci i przebierania odpadów autorstwa Moniki Pawlik

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail