Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Akademia Kina Światowego

Czwarty semestr Akademii Kina Światowego

Akademia Światowego Kina to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Wrocławskiego i Kina Nowe Horyzonty. UWr honoruje zajęcia akademii jako przedmioty ponadprogramowe i/lub fakultatywne – studenci mogą zdobywać zaliczenia przedmiotów na ocenę (w tym punkty ECTS).

Czwarty semestr Akademii Kina Światowego poświęcony będzie kinematografii ostatnich trzydziestu lat. W trakcie trzynastu wykładów – prowadzonych przez filmoznawców i filmoznawczynie z całej Polski – przyjrzymy się najważniejszym zjawiskom kształtującym historię filmu przełomu XX i XXI wieku. Odpowiemy na pytanie, czym jest slow cinema, jak wygląda współczesny realizm filmowy, jak zapisała się w dziejach kina generacja X i w jaki sposób twórcy kina gatunkowego eksperymentują z narracją. Jeden z wykładów poświęcony będzie także ekologicznemu aspektowi współczesnego filmu i ekokrytyce jako nowej perspektywie badawczej. Ten semestr pozwoli również na poznanie interesującego kina powstającego poza głównymi ośrodkami produkcji filmowej: w Azji Wschodniej, Afryce Subsaharyjskiej czy Europie Środkowo-Wschodniej. W programie znalazły się bowiem spotkania poświęcone poszczególnym kinematografiom narodowym, które w ostatnich kilku
dekadach przykuły uwagę widowni na całym świecie. Znawczynie i znawcy współczesnego filmu koreańskiego, rumuńskiego, ukraińskiego czy meksykańskiego przybliżą nam najważniejsze procesy, zjawiska i konteksty decydujące o specyfice poszczególnych nurtów kształtujących kino w tych krajach.
Lista filmów towarzyszących wykładom będzie równie różnorodna. Znalazły się na niej pozycje klasyczne i kultowe („Podziemny krąg” Davida Finchera) i najnowsze produkcje, których premiera odbyła się w zeszłym roku („Niefortunny numerek lub szalone porno” Radu Jude); arcydzieła kina artystycznego („Nienawiść” Mathieu Kassovitza) i gatunkowego („Nikita” Luca Bessona); reprezentanci kina niezależnego („Heli” Amata Escalante) i głównonurtowego („Wyspa tajemnic” Martina Scorsese).
Ten różnorodny zestaw tematów i filmów złoży się na wieloaspektową i wieloperspektywiczną opowieść o światowym kinie końca XX i początku XXI wieku.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail