Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody mężczyzna z  włosami zaczesanymi do góry i brodą, w okularach, w niebieskiej koszuli w pomarańczowe wzory, stoi na tle złoto niebieskich drzwi
fot. Paweł Piotrowski

Defekty napędzające naukową wyobraźnię

Badaczki i badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymają niemal 25 mln zł z Narodowego Centrum Nauki na realizację swoich projektów w ramach konkursów OPUS 24 oraz SONATA 18.

Jednym z młodych badaczy jest dr Bartłomiej Pigulski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. „Niebenzenoidowe policykliczne węglowodory aromatyczne jako molekularne modele zdefektowanego grafenu” – to temat badań na jakie dr Bartłomiej Pigulski uzyskał  finansowanie z konkursu NCN SONATA 18 (1 165 588 zł).

Czego dotyczą pańskie badania?

dr Bartłomiej Pigulski: – Syntezy nowych molekuł organicznych, tak zwanych policyklicznych węglowodorów aromatycznych (PWA), które można uznać za małe wycinki grafenu. Nie są to jednak struktury złożone wyłącznie z sześciokątów, czyli takie, jakie zapewne powszechnie kojarzy wiele osób. Taki klasyczny benzenoidowy (zawierający włącznie pierścienie sześcioczłonowe) grafen jest tutaj tylko początkiem.

Początkiem czego?

– Początkiem przemyślanego i celowego wprowadzania defektów strukturalnych, które kompletnie zmieniają np. właściwości optyczne molekuł i w długiej perspektywie prowadzą do projektowania materiałów organicznych posiadających nowe i użyteczne właściwości.

O jakich modyfikacjach mowa?

– W przypadku moich badań skupiam się na defektach w postaci nieparzystych pierścieni, a konkretnie na azulenie. Azulen jest sam w sobie szalenie ciekawą molekułą, posiada piękną niebieską barwę, a PWA zawierające w swojej strukturze modyfikację tego typu wykazują interesujące właściwości takie jak absorpcja w zakresie bliskiej podczerwieni. Od kilku lat można obserwować duże zainteresowanie również układami kilkuwarstwowymi, gdzie zmiana wzajemnego ułożenia tych warstw pozwala na dostrajanie różnych cech.

Natomiast zakres różnych modyfikacji jest w zasadzie ograniczony wyłącznie wyobraźnią badaczy.

Im więcej modyfikacji tym więcej możliwości?

 – W pewnym sensie można tak powiedzieć. Natomiast na obecnym etapie ważne jest zrozumienie jak dokładnie dane modyfikacje wpływają na właściwości.

Czyli bada Pan wpływ np. defektów na fizykochemiczne właściwości grafenu?

– Będąc bardziej dokładnym to na właściwości molekularnych modeli grafenu, czyli jego małych i precyzyjnie zaprojektowane wycinków. Ważnym elementem mojego projektu jest też badanie struktur wielowarstwowych, czyli jak takie zdefektowane warstwy ze sobą oddziaływają i jak to wpływa na ich właściwości.

To dosyć gorący i mocno eksplorowany temat w chemii organicznej. Dlaczego?

– W tak olbrzymiej dziedzinie badawczej jaką jest chemia policyklicznych węglowodorów aromatycznych (lub innymi słowy nanografenów) kryje się wiele potencjalnych nowych materiałów.  Od kilku lat PWA zawierające defekty w postaci nieparzystych pierścieni lub  układy kilkuwarstwowe są bardzo intensywnie badane, natomiast jak do tej pory brakuje molekuł łączących te dwie cechy.

Celem projektu jest wypełnienie tej luki?

– Tak, głównym celem projektu jest otrzymanie kilkuwarstwowych PWA, które dodatkowo będą posiadały defekty. Od strony syntezy chemicznej jest to ambitne zadanie, natomiast głębokie zrozumienie wpływu defektów na właściwości grafenu jest krytyczne z punktu widzenia jego zastosowań.

Więcej

Opr. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail