
Dni Narodowego Centrum Nauki we Wrocławiu
Już 10 maja rozpoczynają się we Wrocławiu Dni Narodowego Centrum Nauki. Jest to wydarzenie cykliczne, którego celem jest zaprezentowanie oferty NCN badaczkom i badaczom pracującym w ośrodkach akademickich i naukowych w całym kraju i zachęcenie ich do udziału w konkursach organizowanych przez Centrum.
Gospodarzem tegorocznych Dni NCN jest Politechnika Wrocławska, współorganizatorami – jednostki naukowe z południowo-zachodniej Polski reprezentowane przez Kolegium Prorektorów ds. Nauki Uczelni Wrocławia i Opola.
Wśród prelegentów nie mogło zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Wrocławskiego.
W części „Prezentacje laureatów konkursów” można będzie posłuchać prof. Wojciecha Małeckiego z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym, który przedstawi prezentację dot. swoich badań prowadzonych ze środków grantowych NCN (10 maja w godz. 12.00-13.00)
Z kolei 11 maja w części warsztatowej w panelu „Ocena wniosków w konkursach NCN” zaplanowano udział dwóch ekspertów UWr. W części dotyczącej nauk ścisłych i technicznych ekspertem będzie dr hab. Łukasz John, prof. UWr (Wydział Chemii) , natomiast w części dotyczącej nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – dr hab. Wojciech Jasiński, prof. UWr (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii).
W programie Dni NCN 10-11 maja przewidziano m.in.: „Damy Radę! Spotkanie Rady NCN ze środowiskiem naukowym”, umożliwiające interakcję między wszystkimi uczestnikami. Dyskusja będzie dotyczyć założeń systemu grantowego NCN, zasad rządzących procedurami konkursowymi i odwoławczymi oraz ostatnich zmian regulaminów, w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej w Europie.
Istotnym punktem programu Dni NCN będzie również spotkanie poświęcone polityce Narodowego Centrum Nauki dotyczącej otwartych danych badawczych oraz praktycznych aspektów związanych z tym zagadnieniem. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać, dlaczego zapewnienie otwartego dostępu jest ważne, dowiedzieć się, jak konstruować plan zarządzania danymi (ang. Data Management Plan, DMP) we wniosku do NCN oraz jak przebiega proces jego oceny.
Nowością będą trzy warsztaty dla wnioskodawców dotyczące oceny wniosków w NCN. Ich uczestnicy wcielą się w rolę ekspertów oceniających wnioski o finansowanie projektów badawczych. Materiałem do pracy tzw. “mock-panelu” będą autentyczne wnioski, których autorzy zgodzili się na wykorzystanie ich w celach szkoleniowych. Warsztaty podzielone na trzy grupy (HS, ST i NZ) mają na celu nie tylko symulację procesu oceny wniosków w NCN, lecz również przekazanie wiedzy na temat procedur i zasad konkursowych Centrum.
Tradycyjnie w ramach Dni NCN odbędą się również warsztaty dla pracowników administracyjnych uczelni i instytutów naukowych, podczas których omówione zostaną takie zagadnienia jak proces podpisywania umów, zasady realizacji, raportowania, rozliczenia i kontroli projektów.
Szczegóły Dni NCN we Wrocławiu 10-11 maja 2023 można znaleźć na stronie: Program Dni NCN 2023. Dni NCN odbywają się od 2013 roku. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku i Łodzi, a ostatnia – w 2022 roku w Białymstoku.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo, w którym prorektorka dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr oraz dr hab. Wojciech Małecki, prof. UWr opowiadają o zbliżających się dniach Narodowego Centrum Nauki!
