
Dolnośląskim szlakiem winnym z książką profesor Adamskiej
– Tradycje winne na Dolnym Śląsku zaczęły się już w średniowieczu, pod koniec XII wieku, a ja śledziłam i zbierałam materiały na ten temat od wielu lat. I zdradzę państwu że to nie pasja do wina, lecz do nauki i historii sprawiła, że ta książka powstała – opowiadała podczas spotkania w Ogrodzie Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Dagmara Adamska, prof. UWr i autorka książki „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku”.
– Jestem tu w podwójnej roli, jako reprezentant władz Uniwersytetu oraz jako kolega i fan wspaniałej naukowej pracy autorki – mówił prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab. Artur Błażejewski. – A ta książka, to nie tylko świetna naukowa praca, ale i sposób na popularyzację renesansu wielowiekowej tradycji kulturowej na całym Dolnym Śląsku, jakim są winiarnie i szlaki winne.
Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego Marcin Skrabka, dodawał, że tą książką wydawnictwo dokłada się także do tradycji kulturowej, jaką jest opowiadanie i pisanie o szlakach winnych, winnicach, ale przede wszystkim dziejach całego regionu.
I właśnie o współczesnej popularyzacji szlaków winnych i działalności winnic dla mieszkańców regionu i turystów opowiadali na spotkaniu wokół książki Natalia Gołąb z Zarządu Województwa Dolnośląskiego (odpowiedzialna m.in. za produkty regionalne oraz Dolnośląski Szlak Piwa i Wina), Beata Dębska-Grzelak z zarządu Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie oraz Nestor Kościański (Winnica Moderna, Trzebnicki Szlak Winnic).
Ten ostatni poprowadzi otwarte spotkanie autorskie z p. Dagmarą Adamską – 5 czerwca o godz. 18:00 w Saloniku Kulturalnym BUWr (Biblioteka UWr ul. Fryderyka Joliot-Curie 12)
Książka Dagmary Adamskiej zainteresuje nie tylko pasjonatów historii i miłośników wina, ale z pewnością będzie ciekawą pozycją dla każdego, kto chce odkryć tożsamość Śląska. Autorka dotarła do wielu niepublikowanych dotąd materiałów źródłowych – rycin, map, artefaktów i zbiorów archiwalnych, które obecnie znajdują się pod opieką Archiwum Państwowego we Wrocławiu i w jego oddziałach oraz częściowo w Pradze, Brnie i w Berlinie. Jej książka rozpoczyna się anegdotyczną opowieścią, gdy to Leszek Biały poproszony przez papieża o wypełnienie ślubowania krucjaty odmówił, tłumacząc, że jego otyłość uniemożliwiałaby mu sprostanie obowiązkom krzyżowca, a ponadto nie może pić wina tak popularnego w Ziemi Świętej, ponieważ zbyt przywykł do piwa i miodu… Więcej przeczytacie w książce „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku”. Publikacja przedstawia kompletną listę miejsc, w których w średniowieczu uprawiano winorośl.
Zapis konferencji prasowej wokół książki profesor Adamskiej można obejrzeć na mediach społecznościowych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Tekst: Jacek Antczak
Zdjęcia: Paweł Piotrowski/Uniwersytet Wrocławski


































Data publikacji: 4.06.2025
Dodane przez: J.A.