Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Małgorzata Dowlaszewicz

fot. Dominika Hull-Bruska


Dr Małgorzata Dowlaszewicz i Arqus Joint Programmes

Dr Małgorzata Dowlaszewicz pracuje w Katedrze Filologii Niderlandzkiej na Wydziale Filologicznym. Reprezentuje Uniwersytecie Wrocławski w Sojuszu Uniwersytetów europejskich Arqus, w pakiecie 6 „Arqus Learning Pathways”. Opowiedziała nam o Joint Programmes, czyli o studiach tworzonych wspólnie przez uczelnie członkowskie Arqusa. Serdecznie polecamy wywiad!

Dr Małgorzata Dowlaszewicz studiowała filologię niderlandzką oraz germańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz literaturę niderlandzką na Uniwersytecie Amsterdamskim. W latach 2002-2004 zatrudniona była jako pracownik dydaktyczny w Universiti Malaya w Kuala Lumpur. Od 2009 roku zatrudniona jest w Zakładzie Dawnej Literatury Niderlandzkiej UWr. W roku 2012 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy „Diabeł w legendzie. Wyobrażenie diabła antropomorficznego w literaturze Niderlandów późnego Średniowiecza”. Od 2017 jest koordynatorem międzynarodowego programu Dutch Language, Literature, and Culture in a Central European Context.  Zainteresowania naukowe dr Dowlaszewicz koncentrują się wokół średniowiecznej wernakularnej epiki niderlandzkiej oraz współczesnej recepcji kultury i literatury Niderlandów. Uczestniczyła w wielu projektach naukowych, m. in. Beatrijs Internationaal (2009-2012) i CODL: Het is niet onopgemerkt gebleven. An International Network Studying the Circulation of Dutch Literature (2012-2015), a w latach 2021-2022 kieruje, wspólnie z prof. Herbertem van Uffelenem z Uniwersytetu Wiedeńskiego, projektem DLIT: Dutch Literature in Translation.  

Co to są Joint Programmes w ramach Arqus?

Joint Programmes to Międzynarodowe Studia Wspólne, termin który obejmuje szeroki wachlarz różnych możliwości tworzenia programów studiów, w których uczestniczą uczelnie z różnych krajów. Uczestnictwo może mieć różne formy, ale kluczowe są dwa elementy – wspólne tworzenie programu oraz udział studentów lub pracowników ze wszystkich zaangażowanych uczelni.

Sojusz Arqus zakłada powstanie w najbliższych latach 3 programów na poziomie licencjackim i 3 na poziomie magisterskim. W każdym z programów powinny uczestniczyć przynajmniej 2 uczelnie partnerskie Arqusa, ale priorytetowo traktowane będą konsorcja stworzone z jak największej liczby uczelni. Uczelnie wspólnie tworzą program studiów, opracowują efekty uczenia się, oraz ustalają sposób dyplomowania. Może to być wspólny dyplom, ale także dyplom ze wspólnym suplementem, dyplom podwójny czy inne rozwiązania. Aby program miał rzeczywiście wymiar międzynarodowy, musi także zawierać element mobilności studentów oraz dawać możliwość mobilności nauczycieli akademickich.

Krótko mówiąc, takie wspólne studia oznaczają, że studenci na różnych uczelniach współpracujących w ramach Arqusa realizują ten sam program studiów. Arqus opublikował już ogłoszenia o naborze na programy wspólne z dofinansowaniem na ich przygotowanie:

Arqus Joint Master’s Programme in International Cybersecurity and Cyberintelligence.
Application deadline: 15th March 2024.
Link: https://arqus-alliance.eu/call/apply-for-arqus-joint-masters-programme-in-international-cybersecurity-and-cyberintelligence/

Second Edition of the Arqus Joint MA’s Programme in European Studies.
Application deadline: 15th March 2024.
Link: https://arqus-alliance.eu/call/second-edition-arqus-joint-master-programme-in-european-studies/

Jakie Joint Programmes już funkcjonują w ramach Arqus, czy UWr współtworzy jakiś Joint Programmes?

Obecnie w ramach Sojuszu funkcjonują trzy programy wspólne. Multiple Master in Translation powstał jeszcze w pierwszej edycji Sojuszu Arqus, a w tym roku akademickim dołączył do niego Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Program działa na zasadzie podwójnego dyplomowania i przewiduje realizację jednego semestru na uczelni partnerskiej w ramach mobilności programu Erasmus+. Istnieją również dwa inne programy magisterskie, w których nie uczestniczy nasz uniwersytet, są to MA Programme in European Studies (który właśnie otworzył nabór na drugą edycję) oraz Master’s Programme in International Cybersecurity and Cyberintelligence (którego pierwszy rocznik rozpocznie naukę w październiku 2024 r.).

Małgorzata Dowlaszewicz
fot. Dominika Hull-Bruska

Czy każdy kierunek studiów może być prowadzony na zasadzie międzynarodowych studiów wspólnych?

Nie ma ograniczeń tematycznych, natomiast należy być bardzo ostrożnym z programami, w których absolwenci uzyskują uprawnienia zawodowe (na przykład kierunki czy specjalności nauczycielskie). Ograniczenia w tworzeniu programu studiów takich kierunków mogą uniemożliwić opracowanie takich treści i przedmiotów, które z jednej strony zostaną zaakceptowane przez wszystkich partnerów, z drugiej zaś spełnią wymogi zawodowe w Polsce.

Mam pomysł na Joint Programme i co dalej, jak się za to zabrać?

W skrócie mogę powiedzieć, że planowanie należy rozpocząć od trzech elementów. Pierwszy to pomysł na program – może to być zupełnie nowy program studiów, ale także rozszerzenie lub uszczegółowienie istniejącego już programu. Drugi element to znalezienie partnera. Pomocne są tutaj Arqusowe Communities of Practice. Jeżeli jesteśmy członkiem takiej wspólnoty, znalezienie partnerów oferujących zajęcia w podobnej tematyce będzie proste. W inny wypadku można skontaktować się z koordynatorami poszczególnych uczelni, albo poszukać osób bliskich naszym zainteresowaniom na poświęconym temu tematowi Padlecie: https://padlet.com/arqustraining/arqus-joint-programme-training-zrrdrp0kqxgpssw1?fbclid=IwAR2TyIV8wXOBBJ6KsUNOXj5rDxgy1iZf_ezLxUpmu-1z-deprTd2CYnTdko. Trzeci element to kwestia administracyjna – z jednej strony poparcie przełożonych (warto przedyskutować pomysł z Dyrektorem lub Kierownikiem, a potem także z Dziekanem), z drugiej zlokalizowanie osób odpowiedzialnych za elementy administracyjne. W naszej uczelni są to przede wszystkim Dział Nauczania oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej, ale także dziekanaty odgrywają kluczową rolę.

Jaka jest droga od pomysłu do realizacji?

Droga jest dość złożona i musi obejmować dwa filary – filar treściowy oraz filar administracyjny. Kwestie treści przedmiotów oraz efektów uczenia ustalać będziemy z partnerami zagranicznymi, ale warto też zasięgnąć rady Działu Nauczania odnośnie do wymogów programu takich studiów. W niektórych wypadkach na przykład program może byś objęty zwolnieniem z przedmiotów takich, jak wychowanie fizyczne czy BHP. Przy projektowaniu treści programowych na pewno należy zwrócić uwagę na mocne strony każdego z partnerów i wykorzystać je tak, aby przedmioty przygotowywały i oferowały te uczelnie, które są do ich prowadzenia najlepiej przygotowane. Warto przed przystąpieniem prac zastanowić się, w zakresie jakich przedmiotów mamy odpowiednią kadrę, która poprowadzi zajęcia (najczęściej w języku angielskim) oraz w których aspektach chcielibyśmy uzupełnić nasz program. To może być specjalizacja koleżanek i kolegów z uczelni partnerskiej, której u nas brakuje, ale także wyposażenie – student dzięki realizacji części programu zagranicą może uzyskać możliwość skorzystania z innych laboratoriów, programów itp. Filar administracyjny to przygotowanie umowy, ale także ustalenia dotyczące wpisywania studentów zagranicznych do naszego USOSa, wpisywania naszych studentów do systemów uczelni partnerskich, opracowanie wzoru dyplomu, i wiele innych.

Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o Joint Programmes?

Najlepiej zapisać się na webinaria Arqusa organizowane pod koniec lutego, tam opowiemy o wszystkim. Zapraszam także do kontaktu ze mną, chętnie podpowiem, jakie konkretnie kroki należy podjąć oraz z kim na naszej uczelni ustalać szczegóły administracyjne i programowe.

Rozmawiała Agata Mitek

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail