
Dr inż. Piotr Kryczka ze stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej!
Dr inż. Piotr Kryczka z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego znalazł się w gronie stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką, otrzymując stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w konkursie START 2025.
START to konkurs, w którym FNP już od ponad 30 lat nagradza wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 33.
– To ogromna radość i zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów tak prestiżowego programu. Stypendium FNP jest dla mnie ważnym sygnałem, że badania nad planowaniem przestrzennym i urbanistyką są dostrzegane i potrzebne – komentuje nasz badacz. – Wyróżnienie Fundacji motywuje mnie do dalszej pracy nad tym, jak lepiej planować przestrzeń wokół nas. Szczególnie cenne jest to, że jako jedyny w tegorocznej edycji reprezentuję dyscyplinę geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. Jednocześnie ogólne wyniki pokazują, że wciąż mamy w Polsce duże dysproporcje w rozwoju dyscyplin naukowych – chemia, fizyka czy nauki medyczne są znacznie silniej reprezentowane. To pokazuje, jak wiele jeszcze przed nami – badaczami przestrzeni – by nasze działania i osiągnięcia były równie widoczne i doceniane – dodaje.
Stypendium START to nie tylko docenienie dotychczasowego dorobku naukowego dra Piotra Kryczki, ale też ekspercka ocena jego dalszych planów badawczych. – Moment składania wniosku w 2024 roku zbiegł się z przełomem w moim podejściu badawczym – decyzję o nowym kierunku podjąłem w czasie, gdy Dolny Śląsk nawiedziła kolejna fala powodzi. Te wydarzenia brutalnie pokazały, jak istotne jest lepsze powiązanie planowania przestrzennego z zarządzaniem ryzykiem katastrof naturalnych – podkreśla naukowiec. – W ramach prac będących wynikiem stypendium skoncentruję się na analizie zabudowy na terenach zagrożenia powodziowego w dorzeczu Odry, ze szczególnym uwzględnieniem jej środkowego biegu. Planuję przeanalizować, w jaki sposób miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przyczyniają się do zwiększania lub ograniczania ryzyka powodziowego. Chcę również zbadać elastyczność prawnych narzędzi planistycznych w kontekście wycofywania się z błędnych decyzji lokalizacyjnych. W moim odczuciu najważniejszą istotą tego badania będzie wskazanie rozwiązań, które pozwolą gminom skuteczniej chronić mieszkańców i przestrzeń przed skutkami ekstremalnych zjawisk klimatycznych – zanim będą zmuszone do reagowania po fakcie – wyjaśnia dr inż. Kryczka.
Biogram
Piotr Kryczka – urbanista, doktor nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, absolwent gospodarki przestrzennej. Specjalizuje się w teorii i praktyce planowania przestrzennego oraz urbanistyki, łącząc wiedzę akademicką z doświadczeniem zawodowym. Od 2022 roku adiunkt w Zakładzie Geografii Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, członek International Association on Planning, Law, and Property Rights. Autor krajowych i międzynarodowych publikacji naukowych, ekspertyz oraz prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach poświęconych urbanistyce i planowaniu przestrzennemu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na prawnych aspektach planowania zintegrowanego w skali lokalnej, morfologii urbanistycznej oraz cyfryzacji procesów planistycznych.
Data publikacji: 14.05.2025 r.
Dodane przez: E.K.