grafika z tekstem
Okładka wydania lutowego czasopisma ACS Energy Letters autorstwa dr. Tomasza Kosmali

Dr Tomasz Kosmala w prestiżowym czasopiśmie ACS Energy Letters

Nasi naukowcy z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego odnoszą kolejny sukces! Po publikacji swoich badań w prestiżowych czasopismach Nature Catalysis i Joule, teraz opublikowali swoje badania na temat elektrokatalizatorów do produkcji zielonego wodoru w ACS Energy Letters (IF: 23.991).

Z przyjemnością informujemy, że artykuł naukowy „Catalytic Activity of Defect-Engineered Transition Metal Dichalcogenides Mapped with Atomic-Scale Precision by Electrochemical Scanning Tunneling Microscopy” opublikowano w prestiżowym czasopiśmie ACS Energy Letters. Jednym z autorów korespondencyjnych jest dr Tomasz Kosmala z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a wśród innych autorów znajdują się także naukowcy z uniwersytetu w Padwie, Południowej Florydy, Aalto oraz Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf.

W opublikowanym artykule zespół badaczy wykorzystał autorską metodologię badania aktywności elektrokatalitycznej do określenia wydajności procesu wytwarzania zielonego wodoru w reakcji rozszczepiania wody. Za pomocą elektrochemicznej skaningowej mikroskopii tunelowej charakteryzowano materiały 2D wytworzone na podwójnej warstwie grafenu, poprzez rejestrację map aktywności katalitycznej z rozdzielczością atomową. Zostało wykazane, że poprzez wytworzenie specjalnych 1D struktur metalicznych wprowadzonych w materiał 2D, taki jak dwu-selenek molibdenu (MoSe2), można uzyskać wysoką aktywność katalityczną uprzednio biernego materiału. Wyniki doświadczalne zostały potwierdzone obliczaniami teoretycznymi.

Artykuł został również doceniony przez edytorów czasopisma i publikacja trafiła na okładkę numeru. To nie tylko potwierdzenie jego wyjątkowej wartości naukowej, ale też sygnał, że jego znaczenie dla rozwoju wiedzy o katalitycznej aktywności materiałów 2D jest doniosły. Ta publikacja to ważny krok w kierunku głębszego zrozumienia związku pomiędzy strukturą a aktywnością katalityczną na poziomie atomowym, a cel ten osiągnięto dzięki interdyscyplinarnej współpracy naukowców z różnych instytutów.

Badania, które posłużyły do powstania artykułu, zostały między innymi współsfinansowanie przez NCN w ramach grantu SONATA (2021/43/D/ST3/02873) i projektu IDUB UWr.

W ramach otwartego dostępu z pełną treścią artykułu “Catalytic Activity of Defect-Engineered Transition Metal Dichalcogenides Mapped with Atomic-Scale Precision by Electrochemical Scanning Tunneling Microscopy” można zapoznać się na stronie internetowej czasopisma ACS Energy Letters.

grafik