Bogna Bartosz
Dr Bogna Bartosz, fot. Paweł Piotrowski

Jacy są seniorzy? Czego powinniśmy im życzyć?

21 i 22 stycznia odchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zanim pobiegniemy do naszych bliskich seniorów z kwiatkiem i bombonierką, zastanówmy się, kim naprawdę są, czego oczekują od życia i jakich naprawdę prezentów potrzebują.

Babcia w koczku robiąca na drutach w bujanym fotelu, dziadek czytający gazetę lub łowiący ryby? Czy aby na pewno? Dzisiejsi sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatkowie żyją według swoich własnych reguł, oddalonych od stereotypowych wyobrażeń. O współczesnych seniorach i różnorodnych modelach życia silver generation rozmawiamy z dr Bogną Bartosz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Współczesna babcia i współczesny dziadek to są ludzie, którzy zwiedzają świat, którzy uczestniczą w życiu towarzyskim, którzy nie zawsze będą się opiekować wnukami, bo mają inny plan na życie. Modeli starzenia się jest obecnie bardzo dużo. Warto znaleźć swój pomysł na aktywność. – podkreśla badaczka.

Często zdarza się, że seniorzy nie wpasowują się w utrwalony i akceptowany społecznie model – podróżują, działają w wolontariacie, studiują, chodzą na randki, odnajdują nowe pasje lub powracają do tych z młodości. Tymczasem młodsze generacje często zauważają, jak bogate i różnorodne jest ich życie. Dlaczego tak jest?

Dr Bogna Bartosz wyjaśnia: – Świat osób starszych i światy młodych to światy odrębne. To duży błąd. Spędzajmy razem czas, wychodźmy do kawiarni, do kina, wychodźmy poza stereotyp. Traktujmy nasze babcie i naszych dziadków jak ludzi z krwi i kości, którzy mają swoje pasje.

Czego więc życzyć starszym członkom naszych rodzin?

– Życzmy naszym babciom i dziadkom, by nie poddawali się stereotypom i delektowali się życiem. Po sześćdziesiątce jeszcze statystycznie dwadzieścia lat życia przed nami. Warto o ten czas zadbać. – podsumowuje dr Bartosz w FILMIE.