Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

Ante Nativitatem: koncert muzyki średniowiecznej


Organizatorzy:

Uniwersytet Wrocławski, Vox Imaginaria

Termin:

14 grudnia 2023, 18:00 - 20:00

Miejsce:

Oratorium Marianum UWr, pl. Uniwersytecki 1

Średniowieczny Śląsk (rozpościerający się od dzisiejszych województw południowo-zachodnich aż po lubuskie) stanowi niezwykle ważny obszar dla badaczy i wykonawców muzyki dawnej. Do naszych czasów przetrwały liczne traktaty oraz bogaty repertuar utworów muzycznych, zarówno świadczący o wpływach zachodnich, jak i specyficznie lokalny. Są to w większości kompozycje religijne, odzwierciedlające życie w ówczesnych klasztorach oraz mające trafić do tamtejszych wiernych. Nie dziwi więc, że zachowane utwory często odwołują się do lokalnych świętych, opowiadają o ich życiu, stawiają za wzór do naśladowania.

Właśnie tej muzyce poświęcony będzie koncert Ante Nativitatem. W kręgu świętych XV-wiecznego Śląska. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym skupimy się na postaciach tych świętych, których dni przypadają na drugą połowę roku. Rozpoczniemy od części dedykowanej św. Marcinowi. Dzień św. Marcina zgodnie z tradycją wiąże się nie tylko z obchodami kościelnymi, ale także z ucztowaniem. Środkowa z trzech sekcji tematycznie jest mniej jednorodna. Opowiada ona „o wszystkich świętych” (de omnibus sanctis), wśród których pojawią się św. Katarzyna, Małgorzata, Michał i Grzegorz. Ostatnią część poświęciliśmy świętym „grudniowym” – Barbarze i Mikołajowi, którzy pokierują naszą uwagę bezpośrednio w stronę Bożego Narodzenia.Koncert będzie okazją do usłyszenia utworów rzadko wykonywanych, ale niezwykle interesujących. Zabrzmią przede wszystkim kompozycje wielogłosowe z partesów żagańskich (znanych jako Glogauer Liederbuch) oraz (głównie) jednogłosowe z kancjonału średzkiego – rękopisu zawierającego repertuar śpiewany przez uczniów szkoły parafialnej w Środzie Śląskiej drugiej połowy XV wieku. Program uzupełnią kompozycie i improwizacje instrumentalne, wykonywane na dawnych instrumentach klawiszowych – portatywie organowym (najmniejszym rodzaju organów piszczałkowych) i clavisimbalum (poprzedniku nie tylko późniejszych klawesynów, ale także fortepianów).

Wykonawcą koncertu jest zespół Vox Imaginaria w składzie:

Julieta González-Springer – śpiew, kierownictwo artystyczne
Marzena Korchut-Łykowska, Piotr Gałek, Jacek Springer – śpiew
Ryszard Lubieniecki – portatyw organowy, clavisimbalum, kierownictwo artystyczne

wstęp wolny

Koncert odbywa się w ramach projektu „Wizje świętych w religijnym repertuarze muzycznym średniowiecznego Śląska”, realizowanego w związku ze stypendium artystycznym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanym przez Julietę González-Springer.

Vox Imaginaria

Trzon zespołu Vox Imaginaria tworzą Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki – wykonawcy specjalizujący się w muzyce średniowiecznej. Współpracę rozpoczęli na początku 2019 r., poszukując kompozycji możliwych do wykonania w składzie ograniczonym wyłącznie do głosu i portatywu. W repertuarze mają muzykę z niemalże wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego aż po historyczny Śląsk. Oboje związani są z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Członkowie zespołu Vox Imaginaria kształcili się u wybitnych wykonawców muzyki dawnej (m. in. Marcela Pérèsa, Katariny Livljanić, Laurence Brisset, Benjamina Bagby’ego, Patrizii Bovi i Coriny Marti) oraz brali udział w projektach (Formations professionnelles) organizowanych przez Fundację Royaumont. Współpracują z różnymi instytucjami (m.in. fundacjami Obszar Wspólny, Sztukupuku i Macondo, Księgarnią Hiszpańską, Alliance Française oraz Instytutem Filologii Romańskiej UWr), rozpowszechniając wiedzę o muzyce średniowiecznej w formie koncertów i warsztatów. Do współpracy nad najnowszymi projektami zapraszają wrocławskich muzyków, co pozwala na dalszy rozwój repertuaru zespołu

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail