Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

Debata z udziałem Edwina Bendyka

Debata „Przyszłość (dla) uniwersytetu a wyzwania zmieniającego się świata”, której gościem będzie Edwin Bendyk. Prowadzenie: dr hab. Mateusz Błaszczyk, prof. UWr z Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UWr


Termin:

11 grudnia 2023, 17:00 - 19:00

Miejsce:

Katedra Judaistyki UWr, ul. Św. Jadwigi 3/4, sala 115

Debata: Przyszłość (dla) uniwersytetu a wyzwania zmieniającego się świata

Prowadzenie: dr hab. Mateusz Błaszczyk, prof. UWr z Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UWr

Żyjemy w czasach, w których musimy zmierzyć się z wieloma kryzysami jednocześnie. Kryzys klimatyczny, kryzys zdrowotny, konflikty militarne, kryzysy społeczne, gospodarcze, w końcu kryzys demokratyczny i kryzys cywilizacyjny to tylko niektóre z nich. Te kryzysy wzajemnie się nasilają i tworzą nowe problemy, które wymagają od nas nowego sposobu myślenia i działania. Stawiają nowe wyzwania nie tylko dla społeczeństwa, polityki i gospodarki, ale też dla uniwersytetu. O tych wyzwaniach i wynikającej z niej roli uczelni chcielibyśmy porozmawiać podczas debaty z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem, wykładowcą akademickim i popularyzatorem nauki, który od lat zajmuje się analizą współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych.

  • Jakie są główne zagrożenia i szanse dla uniwersytetu w XXI wieku?
  • W jaki sposób uniwersytet może i powinien dostosować się do zmian, jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniające się konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne, transformacja cyfrowa, groźba kryzysu energetycznego, ryzyko pandemii, rosnąca niestabilność rynków, masowe migracje w międzynarodowej skali itp.?
  • Czy uniwersytet powinien stać się miejscem, w którym aktywnie kształtować będzie się odpowiedzi na wywołane polikryzysem problemy i wyzwania?
  • Jak uniwersytet może być miejscem dialogu, krytycznego myślenia i odpowiedzialności społecznej w obliczu rosnących napięć i konfliktów na świecie?
  • Jak uniwersytet może współpracować z innymi sektorami i instytucjami w celu tworzenia i rozpowszechniania wiedzy, która służy dobru wspólnemu i rozwiązywaniu problemów globalnych?

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail