Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

IV Konferencja Naukowa „Jakość powietrza a zdrowie”

Czwarta edycja Konferencji Naukowej „Jakość powietrza a zdrowie”, realizowana w ramach realizowanego na naszej Uczelni Projektu „Czy wiesz czym oddychasz?” - kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza, LIFE-MAPPINGAIR/PL


Organizatorzy:

Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, i Urząd Miasta Bydgoszcz, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Instytut Rozwoju Terytorialnego, fundacja Europejskie Centrum Czystego Powietrza

Termin:

3 lipca 2023, 10:30 - 5 lipca 2023, 16:15

Miejsce:

Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, ul. Janiszewskiego 8 oraz inne, szczegóły w programie konferencji

IV Konferencja Naukowa „Jakość powietrza a zdrowie”

3 – 5 lipca 2023

W ostatnich latach zanieczyszczenia powietrza uznaje się jako jedno z ważniejszych zagrożeń środowiskowych. Nic dziwnego, gdyż okazuje się, że rocznie na świecie z powodu narażenia na nie przedwcześnie umiera około 7 milionów osób. Należy również pamiętać, że pogorszenie jakości powietrza powoduje zmniejszenie bioróżnorodności, jak również degradację innych walorów środowiska, a wiele związków traktowanych jako zanieczyszczenia powietrza, wpływa na otaczający nas klimat.

W ostatnich latach walka z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju została mocno utrudniona. Najpierw pandemia COVID-19 odsunęła ją na dalszy plan, dodatkowo osłabiając stan zdrowia i odporność społeczeństwa. Następnie wojna w Ukrainie i wywołane nią zaburzenia na rynkach nośników energii spowodowały wiele niekorzystnych zjawisk, mogących bezpośrednio i pośrednio wpłynąć na jakość powietrza. Wzrost cen paliw i związane z nim poczucie zagrożenia stały się pretekstem do czasowej liberalizacji rynku energetyki, np. poprzez dopuszczenie do obrotu paliw niskiej jakości. Niekorzystnym z punktu widzenia ochrony środowiska zmianom uległy również zapisy niektórych uchwał antysmogowych.

Obecną sytuację można jednak potraktować jako szansę, gdyż zmiany na rynku paliw w ostatnim sezonie grzewczym pokazały wyraźnie, że poleganie na tradycyjnych nośnikach energii nie zapewni nam trwałego bezpieczeństwa. Rozwiązania ekologiczne mogą tymczasem pomóc z sukcesem zmierzyć się realnymi problemami i zapewnić ciepło w naszych domach.

W tych okolicznościach organizowana jest czwarta już edycja Konferencji Naukowej „Jakość powietrza a zdrowie”, realizowana w ramach realizowanego na naszej Uczelni Projektu „Czy wiesz czym oddychasz?” – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza, LIFE-MAPPINGAIR/PL. Konferencja organizowana jest wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławska i Urząd Miasta Bydgoszcz – partnerów projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Instytut Rozwoju Terytorialnego i fundację Europejskie Centrum Czystego Powietrza.

Tradycyjnie nasza konferencja została pomyślana jako platforma wymiany doświadczeń, łącząca środowiska naukowe, instytucje zajmujące się problematyką jakości powietrza, władze krajowe, regionalne i lokalne, organizacje pożytku publicznego czy edukatorów ekologicznych.

Podobnie jak w poprzednich edycjach tematyka konferencji obejmować będzie zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza – ich emisją, dyspersją i depozycją oraz wpływem na zdrowie i życie ludzi, edukacją ekologiczną oraz aspektami prawnymi działań związanych z poprawą jakości powietrza. W tym roku do głównej tematyki konferencji włączone zostały również zagadnienia związane z bioaerozolem – bardzo ważne ze społecznej perspektywy, zwłaszcza w warunkach nasilających się zmian klimatu. W ramach konferencji zaplanowano 10 sesji referatowych, obejmujących łącznie 51 wystąpień jak również sesja posterowa gdzie przedstawione będzie 33 postery. W trzecim dniu konferencji odbędzie się również panel dyskusyjny, pt. Zarządzanie jakością powietrza w dobie nadchodzących wyzwań. Podzielono go na dwie części – pierwsza pt.  „Bieżące wyzwania w zarządzaniu niską emisją – uwarunkowania europejskie i krajowe”, druga – „. Strefy czystego transportu – skuteczne narzędzie do redukcji zanieczyszczeń komunikacyjnych?”. W dyskusji panelowej wezmą udział przedstawiciele władz lokalnych, instytucji rządowych oraz organizacji pożytku publicznego, którzy na co dzień zmagają się z wyzwaniami związanymi z poprawą jakości powietrza w naszym kraju.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail