Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające budynek biblioteki z lotu ptaka
fot. archiwum Działu ds. Komunikacji

Festiwal Mostem zbliża się wielkimi krokami!

W dniach 13–18 czerwca 2025 roku Wrocław ponownie stanie się przestrzenią pełną inspirujących wydarzeń i twórczych inicjatyw, organizowanych przez instytucje zlokalizowane nad Odrą. To wyjątkowy czas spotkań, kultury i wspólnego odkrywania miasta.

W tym roku Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia!

Pierwsze z nich to oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt „ Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”.
dr Dariusz Przybytek
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu,
ul. F. Joliot-Curie 12,

17.06.2025, godz.12:00, poziom 3, sala wystawowa Piramida
Link do zapisów


To niezwykła okazja, by zobaczyć najcenniejsze skarby polskiego dziedzictwa kulturowego, prezentowane z okazji 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. Wystawa to podróż przez pierwsze pięć wieków historii państwa polskiego – od legendarnych początków po epokę Złotego Wieku.

Zwiedzający będą mogli podziwiać unikalne średniowieczne rękopisy i iluminowane kodeksy, w tym fragmenty Biblii Królowej Zofii oraz Psałterza trzebnickiego. Wśród eksponatów znajdują się także pierwsze mapy ziem polskich – od kartografii Ptolemeusza po nowoczesne rekonstrukcje, portrety Piastów oraz sceny historyczne z XI wieku, a także oryginalne starodruki i kroniki, w tym dzieła Wincentego Kadłubka, Jana Długosza i Hartmanna Schedla.

To nie tylko wystawa – to żywa lekcja historii, ukazująca, jak przez wieki kształtowała się polska tożsamość, kultura i nauka. Idealna propozycja dla wszystkich miłośników historii, sztuki i narodowego dziedzictwa.

grafika z info o wydarzeniu

Drugie wydarzenie przygotowane przez Bibliotekę Uniwersytecką  w ramach Festiwalu Mostem, to wykład pt. „ Powrót do Raju”
Łukasz Krzyszczuk
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu,
ul. F. Joliot-Curie 12,

18.06.2025, godz. 15:00, poziom 0, sala nr 3
Link do zapisów

Określenia chrześcijańskiego raju w wielu językach europejskich (gr. παράδεισος, łac. paradīsus, hebr. פַּרְדֵּס, ang. paradise, wł. paradiso, niem. Paradies, ros. паради́з) wywodzą się etymologicznie z języka perskiego 𐬞𐬀𐬌𐬭𐬌⸱𐬛𐬀𐬉𐬰𐬀 (czyt. pairi.daēza), co oznacza „miejsce otoczone murem”. W czasach imperium perskiego słowo to oznaczało rozległe, otoczone murami ogrody. W świecie greckim, przez który to słowo to zapożyczyła łacina, a przez nią wiele języków Europy, oznaczał nie tylko ogród, ale szerzej: „park dla zwierząt” (np. w Anabazie Ksenofonta z początku IV wieku p.n.e.). Wiemy też, że władcy perscy w owych otoczonych murami ogrodach oddawali się polowaniom. Wykład pokaże, jak te otoczone murami ogrody – pierwotne miejsca polowań – zostały przejęte ideowo przez świat grecki i rzymski, a następnie przez chrześcijaństwo, tracąc po drodze pierwotne znaczenie związane ze zwierzętami.

grafika z info o wydarzeniu

Data publikacji: 4.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail