
Forum: Praca i kariera w służbach i w wojsku
17.11.2022 r. na Wydziale Nauk Społecznych odbędzie się „FORUM – PRACA I KARIERA W SŁUŻBACH I W WOJSKU III- STRAŻ GRANICZNA” (edycja hybrydowa). Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr w kooperacji z Zakładem Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademickim Biurem Karier Uniwersytetu Wrocławskiego.
Celem uruchomionego w zeszłym roku akademickim projektu „FORUM – PRACA I KARIERA W SŁUŻBACH I W WOJSKU” jest dostarczenie rzetelnej i aktualnej wiedzy studentom oraz uczniom szkół średnich na temat specyfiki pracy/służby, zadań oraz rekrutacji do różnego rodzaju służb oraz Sił Zbrojnych RP.
Dla zapewnienia jak najlepszej jakości przekazu oraz okazji do zadawania pytań projekt jest realizowany w postaci cyklu, w ramach którego każde wydarzenie jest poświęcone osobno konkretnej służbie lub konkretnemu rodzajowi Sił Zbrojnych RP. Cykl ma charakter całoroczny. Tematem najbliższego Forum będzie STRAŻ GRANICZNA. Prelegentami będą byli i obecni funkcjonariusze SG posiadający duże doświadczenie w obszarze górskim, morskim oraz na lotniskach.
Do udziału w forum zapraszamy zarówno studentów UWr, jak i innych uczelni, a także uczniów szkół średnich (zwłaszcza o profilu mundurowym) Spotkania odbywają się w wersji hybrydowej lub stacjonarnej (limit miejsc).
Obecna III edycja odbędzie się 17.11.2022 r. w godz. 10.30-13.00 w wersji hybrydowej.
Miejsce spotkania: ul. Koszarowa 3, sala 134 I p. Bud. Instytutu Filozofii i Socjologii UWr.
Możliwość REJESTRACJI – trwa do WTORKU 15.11 – do godziny 18.00
PROGRAM FORUM PRACA I KARIERA W SŁUŻBACH I W WOJSKU – STRAŻ GRANICZNA 17.12.2022
1. Krótki rys historyczny powstania Straży Granicznej RP. Zarys zadań Wojsk Ochrony Pogranicza, systemu zabezpieczenia granicy państwowej i jej zagrożenia, system naboru i szkolenia oficerów, chorążych i podoficerów. Rola kadr WOP w tworzeniu się Straży Granicznej.
2. Różnice w strukturze, zadaniach i uprawnieniach pomiędzy WOP a SG. Struktura organizacyjna i zadania SG bezpośrednio po jej utworzeniu oraz po wejściu Polski do UE, strefy Schengen.
3. Obecna struktura organizacyjna Straży Granicznej z podziałem na granicę zewnętrzną i wewnętrzną oraz morską. Zagrożenia granicy państwowej w świetle aktualnej sytuacji politycznej. Zadania i uprawnienia Straży Graniczne w świetle współczesnych zagrożeń.
4. Wpływ SG na poszczególne obszary bezpieczeństwa, (bezpieczeństwo militarne, społeczne, przeciwdziałanie terroryzmowi, bezpieczeństwo ekologiczne i w pewnym zakresie ekonomiczne). Współdziałanie z innymi organami państwowymi na rzecz zabezpieczenia nienaruszalności granic oraz bezpieczeństwa.
6. Nabór i szkolenie kadr – funkcjonariuszy SG na poziomie oficerskim, chorążych i podoficerskim – zasady naboru, wymogi możliwości rozwoju zawodowego.
