Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Kobieta w średnim wieku, w okularach i kremowym żakiecie, trzymająca w dłoniach mikrofon, w tle niebieska plansza z białymi napisami, kilka osób siedzących w fotelach
fot. Alina Metelytsia-Kolisnyk

Forum Sojuszy Uniwersytetów Europejskich na UWr [RELACJA]

Polska prezydencja w Radzie UE dobiega końca. Jednym z ostatnich, ważnych wydarzeń prezydencji było Forum Sojuszy Uniwersytetów Europejskich, które odbyło się 12 i 13 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Gospodarzem Forum Sojuszy Uniwersytetów Europejskich był Uniwersytet Wrocławski na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To prestiżowe wydarzenie, organizowane w ramach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zgromadziło przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, uczelni wyższych oraz członków prawie 65 sojuszy uniwersytetów europejskich, reprezentujących ponad 570 uczelni z całej Europy.

W gronie otwierających konferencję byli:

– Marcin Kulasek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

– Pia Ahrenkilde Hansen, Dyrektor Generalna ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej,

– prof. Patrycja Matusz, Prorektorka ds. Umiędzynarodowienia (Uniwersytet Wrocławski), która pełni również funkcję Pełnomocniczki Ministra Nauki ds. Europejskich i Prezydencji w UE.

– Anna Żabska, Wojewoda Dolnośląski.

Kluczowe tematy Forum koncentrowały się wokół roli sojuszy uniwersyteckich w transformacji szkolnictwa wyższego, wspólnych wyzwań i dobrych praktyk w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich (EUI), a także kształcenia przyszłości – w tym europejskiego dyplomu i programów wspólnych.

– Forum Sojuszy Uniwersytetów Europejskich to jedno z najważniejszych wydarzeń naszej Prezydencji w Radzie UE – pokazuje, jak silnym fundamentem zjednoczonej Europy jest współpraca akademicka. Sojusze uniwersyteckie są nie tylko filarami innowacyjnego szkolnictwa wyższego, ale także kuźniami kompetencji przyszłości. Cieszę się, że właśnie we Wrocławiu, mieście otwartym i akademickim, wspólnie z partnerami z całej Europy możemy pracować nad wizją europejskiego dyplomu, programów wspólnych oraz długofalowego rozwoju Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich – podkreślał Marcin Kulasek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnicy podjęli dyskusję nad strategicznymi kierunkami rozwoju inicjatywy „Union of Skills”, której celem jest rozwój kompetencji przyszłości.

Ważnym punktem programu były tematy finansowania długoterminowego EUI, współpraca uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy rozwój innowacji.

Szczególną uwagę poświęcono również zaangażowaniu studentów w zarządzanie sojuszami i ich roli w procesie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego.

– Forum stanowi nie tylko okazję do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy między uczelniami, ale również przestrzeń refleksji nad przyszłością europejskiego szkolnictwa wyższego oraz nad rolą studentów, naukowców i decydentów w kształtowaniu innowacyjnej, inkluzywnej i odpornej Europy wiedzy – mówi dr hab. Patrycja Matusz, Prorektorka ds. Umiędzynarodowienia, która pełni również funkcję Pełnomocniczki Ministra Nauki ds. Europejskich i Prezydencji w UE. Wydarzeniu towarzyszyły wyjątkowe inicjatywy integrujące środowisko akademickie, w tym koncert Orkiestry Międzynarodowych Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz sesja networkingowa dla studentów i członków sojuszy w zielonej przestrzeni przy Bibliotece Uniwersyteckiej.

Opracowanie: Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Zdjęcia: Alina Metelytsia-Kolisnyk

Dodane przez: S.F.
Data publikacji: 16.06.2025

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu