Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
rzeka Odra
Fot. Paweł Piotrowski

Godzina dla Ziemi WWF

10 października 2023 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego podpisano porozumienie pomiędzy uczelniami wrocławskimi i opolskimi oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajową Agencją Poszanowania Energii i Bankiem Ochrony Środowiska. Porozumienie dotyczy wypracowania pilotażowego w skali kraju modelu transformacji energetycznej funkcjonowania uczelni.

Chodzi o wypracowanie dla uczelni ścieżek do m.in. pozyskiwania przez uczelnie środków na różne cele sprzyjające ich niezbędnej transformacji energetycznej, restrukturyzację instalacji grzewczych, wymianę źródeł światła czy wprowadzenie oszczędności w zużyciu energii i tym samym redukcję śladu węglowego. Podpisane porozumienie to efekt energicznej współpracy powołanej pod koniec 2022 r. Międzyuczelnianej Grupy Zielona Energia, która promuje ideę ochrony środowiska.

Kolejnym przykładem aktywności Grupy Zielona Energia będzie włączenie się w  akcję Godzina dla Ziemi, organizowanej pod egidą WWF. Akcja odbędzie się w sobotę 23. marca i będzie polegać na wygaszeniu jak największej liczby świateł od godz. 20:30 do 21.30.

W taki zatem sposób członkowie Grupy Zielona Energia wyrażą symboliczny gest troski o przyszłość naszej planety. Staną się uczestnikami aktywności setek tysięcy instytucji wygaszających oświetlenie w budynkach którymi zarządzają. Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.

Uniwersytet Wrocławski z radością powitał dedykację tegorocznej edycji wydarzenia Godzina dla Ziemi WWF. W Polsce bowiem akcja dedykowana jest rzekom, które tworzą ekosystemy z roślinami i zwierzętami. Dla ludzi zaś rzeki to także miejsca rekreacji. Rzeki to nasze dziedzictwo wymagające pilnej ochrony. Tymczasem działalność nas ludzi i dokonywane przekształcenia środowiska naturalnego: zabudowy hydrotechniczne oraz zwłaszcza antropogeniczne zanieczyszczenia (w tym słone wody pokopalniane), spowodowały że w dobrym stanie zostało zaledwie 1,1% polskich rzek. Polskie rzeki umierają i potrzebują naszego, ludzkiego wsparcia. Potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki. 

Dlatego Uniwersytet Wrocławski wraz z Grupą Zielona Energia włącza się w Akcję GODZINA DLA ZIEMI WWF: SOBOTA  23. 03., w godzinach 20. 30 – 21. 30.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail