Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające budynek dziekanatu wydziału neofilologii przy ul. Świętej Jadwigii 3/4
fot. Dominika Hull-Bruska

Goście z University College London i Temple University na Uniwersytecie Wrocławskim

Instytut Filologii Romańskiej oraz Instytut Filologii Angielskiej serdecznie zapraszają na otwarte wykłady profesorów odwiedzających Wydział Neofilologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach krótkich wizyt IDUB.

Na początku maja Wydział Neofilologii gościć będzie Prof. Marjana Collettiego z University College London oraz Dr. Víctora Pueyo Zoco z Temple University (USA).

Prof. Marjan Colletti wygłosi dwa wykłady: pierwszy pt. „XD – Exploring Transdimensionality (A Design-Research Investigation into Postdigital Spatial Practices)” odbędzie się 7 maja 2025 roku w godzinach 18:00–19:30 w Instytucie Filologii Romańskiej (sala 4.3, wykład stacjonarny), natomiast drugi pt. „PDNB – Postdigital Neobaroque (A Plurivocal Architectural Design-Research Project)” zaplanowany jest na 8 maja 2025 roku w godzinach 9:20–10:50 w Auli Leopoldina (wykład stacjonarny).

O wykładach

  • XD – Exploring Transdimensionality (A Design Research Investigation into Postdigital Spatial Practices) 

Wykład ten analizuje w jaki sposób wymiary od 0D do 5D wpływają na nasze postrzeganie i doświadczenie przestrzeni i formy. Projekt omawiany w trakcie tego wykładu wychodzi poza tradycyjne techniki 2D i 3D oraz bada złożoność wielowymiarowości i interwymiarów takich jak 0.5D, 1.5D, 2.5D, 3.5D i 4.5D ze szczególną uwagą na aspekty przestrzenne, przejściowe, emocjonalne i interaktywne. Oparty na 25 latach badań, projekt XD pokazuje, że wielowymiarowość jest w stanie zmienić tradycyjny sposób postrzegania relacji między człowiekiem a jego otoczeniem. Poprzez wyjście poza znane granice między fizyczną a cyfrową rzeczywistością, projekt ten otwiera nowe możliwości dla ekspresji twórczej, krytycznej analizy oraz doświadczeń przestrzennych. Odkrycia tego projektu wskazują na potencjał powstania nowych wzorów estetyki, innowacyjnych narzędzi projektowych, istotnego zaangażowania w technologię oraz nowych doświadczeń przestrzennych. Te możliwości niosą za sobą wpływ na architekturę, projektowanie interakcji oraz projektowanie prototypów w skali 1:1. Projekt XD oferuje również ramy badawcze dla innych dyscyplin takich jak transhumanizm, postkolonializm, teorie kultury/tożsamości/mediów, nauka o danych, historia sztuki, projektowanie graficzne i etyka dotycząca AI.

  • Postdigital Neobaroque (PDNB) (A Plurivocal Architectural Design-Research Project)

Wykład ten przedstawia innowacyjny projekt skupiający się na napięciu między nowoczesnymi a barokowymi pomysłami we współczesnej kulturze. W trakcie pięciu lat pracy nad projektem, Prof. Marjan Colletti badał tę zależność w różnych dyscyplinach, zwracając szczególną uwagę na projektowanie architektoniczne oraz zacieranie granic między teorią, badaniem a praktyką. PCNB jest projektem zarówno ekskluzywnym jak i inkluzywnym. Przyjmuje on krytyczną postawę wobec swojej własnej estetyki i technologii oraz używa koncepcji z „Dzieła Otwartego” Eco by promować wielogłosowy dialog. Ponadto, przytaczając porównawczy formalizm Wölfflina oraz semiotyczną analizę Calabresa, PCNB skłania do przemyśleń na temat wpływu technologii cyfrowych na rolę architektury w XXI wieku. Ów projekt charakteryzuje się transdyscyplinarnością, innowacyjnością i zaangażowaniem w Antropocen. W jego ramach stworzone zostały instalacje w skali 1:1, animacje oraz trzytomowe kompendium, które stanowią wartościowe źródła dla badaczy oraz projektantów szukających nowoczesnych rozwiązań w architekturze społecznej, kulturowej oraz środowiskowej.

Biogram
Profesor Marjan Colletti wykłada na Bartlett School of Architecture UCL (University College of London), Wielka Brytania i  jednocześnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Architektury Eksperymentalnej na Universität Innsbruck/Innsbruck University w Austrii. Profesor Colletti jest cenionym na całym świecie badaczem, recypientem licznych grantów. Prowadził wykłady na takich uczelniach jak UT Arlington Texas, oraz UCLA Los Angeles, Stany Zjednoczone. Na uniwersytecie w Insbrucku założył eksperymentalne laboratorium robotyki do badań nad integracją projektowania wirtualnego i nowych podejść technologicznych w architekturze. Profesor Colletti jest autorem nowatorskich monografii, które podsumowują jego badania nad wzajemnymi relacjami neobarokowej wrażliwości i współczesnego myślenia o architekturze i projektowaniu: Digital Poetics: An Open Theory of Design-Research in Architecture (Routledge, 2013), jak również Hyperarticulated Morphologies (listLab, 2015). Obecnie zajmuje się ekologiami hybrydycznych i transdyscyplinarnych splątań post-digitalności i neobaroku.

Osoba odpowiedzialna: dr hab. Zofia Kolbuszewska, prof. UWr (IFA), zofia.kolbuszewska@uwr.edu.pl

Dr. Víctor Pueyo Zoco wygłosi wykład zatytułowany „The Politics of the Baroque: Sovereignty and Monstrosity in the Late Habsburg Empire” 9 maja 2025 roku w godzinach 9:00–10:00 w Oratorium Marianum (wykład stacjonarny).

O wykładzie

Skąd wzięła się fascynacja baroku na punkcie monstrualności? W jaki sposób barokowe potwory są w stanie pomóc nam wyznaczyć współczesne koordynaty świata? Przy pomocy zbioru wyjątkowych ciał i osobliwości pojawiających się w bestiariuszach, poezji, zapiskach z wydarzeń i wielu innych dzieł XVI-XVIII wieku będę w stanie przedstawić w jaki sposób barokowe społeczeństwo i polityka państw są podłożem współczesnych form społecznych oraz kreują naszą polityczną wyobraźnię. W trakcie wykładu poruszę również kwestie najczęściej spotykanych założeń na temat baroku takich jak jego rzekoma koncentracja na estetyce, jego uniwersalnych charakter czy też utożsamienie go z konserwatywnymi założeniami kontrreformacji. Postaram się zakwestionować te założenia i zaprezentować nową perspektywę na to czym był i czym może być barok.

Biogram
Dr. Víctor M. Pueyo Zoco jest uznanym badaczem literatury hiszpańskiej i studiów kulturowych, specjalizującym się w epoce baroku i kulturze iberoamerykańskiej. Doktorat obronił na Stony Brook University, a obecnie jest adiunktem w Temple University. Na uwagę zasługuje jego wszechstronne wykształcenie na prestiżowych uczelniach w Stanach Zjednoczonych oraz Europie (m. in. na Uniwersytecie w Salamance).

Osoba odpowiedzialna: dr Aleksander Trojanowski (IFR) aleksander.trojanowski2@uwr.edu.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach!

Tłumaczenie abstraktów wykładów na język polski zostały przetłumaczone przez studentkę anglistyki Julię Prażuch w ramach studenckich praktyk tłumaczeniowych.

Data publikacji: 28.04.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail