Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda uśmiechnięta dziewczyna
fot. archiwum prywatne

Grant dla badaczki z Wydziału Neofilologii

Dr Hanna Kędzierska z Wydziału Neofilologii UWr otrzymała grant na realizację badań pt. „Wpływ wymowy cudzoziemskiej na przetwarzanie błędów w idiomach: badanie psycholingwistyczne”. Jest jedną z pięciu osób z naszej uczelni, która otrzymała grant NCN Miniatura w ostatnim wrześniowym rozdaniu. 

Dr Hanna Kędzierska jest adiunktką w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkinią Pracowni Badań Eksperymentalnych nad Językiem. Jej zainteresowania naukowe obejmują psycholingwistykę i neurolingwistykę, ze szczególnym uwzględnieniem wielojęzyczności.

Głównym celem jej projektu jest pogłębienie wiedzy na temat przetwarzania mowy z tzw. obcym akcentem, zwłaszcza w odniesieniu do idiomów wypowiadanych przez mówców rodzimych i nierodzimych.

– W ramach projektu zostanie przeprowadzony eksperyment psycholingwistyczny, w którym udział wezmą rodzimi użytkownicy języka polskiego z zaawansowaną znajomością języka angielskiego – mówi badaczka.

Wyniki badania pilotażowego pozwolą na przygotowanie wniosku o większy projekt badawczy, w którym autorka zamierza skoncentrować się na przetwarzaniu wymowy cudzoziemskiej, wykorzystując technikę sytuacyjnych potencjałów wywołanych.

Wśród laureatów i laureatek ostatniego rozdania Miniatur NCN z UWr znaleźli się również:

dr Wojciech Wiertelak z Wydziału Biotechnologii, który otrzymał grant na badania pt. „Wpływ terapii galaktozą na transkryptom komórek ludzkich”

dr Daria Derkacz z Wydziału Biotechnologii otrzymując grant na badania pt. „Izolacja i określenie struktury β-glukanu pozyskanego ze ściany komórkowej szczepów Candida albicans z zaburzoną syntezą ergosterolu oraz ocena wpływu β-glukanu na odpowiedź zapalną i komórkową”

dr Kamil Błaszczyński z Wydziału Nauk Społecznych, który otrzymał grant na badania pt. „Test przekonań religijno-nacjonalnych – narzędzie badawcze”

dr Julia Chudzian z Wydziału Biotechnologii otrzymując grant na badania pt. „Alternatywne formaty przeciwciał rozpoznające receptor 3 czynników wzrostu fibroblastów do zastosowań terapeutycznych”.

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W trakcie ósmej edycji konkursu można było uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację rocznego działania naukowego. 

O lipcowym rozdaniu Miniatury czytaj również:

oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail