Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody mężczyzna o kręconych, długich jasnych włosach i okularach, ubrany w kwiecista koszulę, trzyma na rękach białego kota
fot. archiwum prywatne

Grant Preludium dla matematyka z naszego Uniwersytetu

Jakub Gogolok z Wydziału Matematyki i Informatyki na projekt „Wolne i iteratywne operatory na ciałach” otrzymał grant w konkursie Preludium NCN  w wysokości 68 320 zł. Gratulujemy!

Jakub doktoryzuje się w Instytucie Matematycznym UWr, a badania wykonuje pod okiem prof. Piotra Kowalskiego.

– Moje badania dotyczą wolnych i iteratywnych operatorów na ciałach – mówi i tłumaczy: –  Ciało to pewnego rodzaju struktura algebraiczna, taka jak zbiór liczb wymiernych, liczb rzeczywistych albo jak zbiór wszystkich funkcji wymiernych, z kolei operator to przekształcenie ciała w siebie spełniające pewne zależności. Tego typu obiekty pojawiają się stale w matematyce i są w tle wielu ważnych problemów np. w dynamice rozmaitości algebraicznych (tu ważne są ciała z automorfizmami) albo w teorii liczb/geometrii diofantycznej (tu ważne są ciała z różniczkowaniami), a przez to pośrednio w bardziej namacalnych dziedzinach takich jak kryptografia. W ramach grantu zamierzam badać algebraiczne, geometryczne i przede wszystkim teorio-modelowe własności bardzo ogólnej klasy ciał z operatorami.

– Teoria modeli to dział logiki zajmujący się badaniem „definiowalnych” (w sensie logiki pierwszego rzędu) aspektów struktur matematycznych. Daje ona zestaw potężnych narzędzi do głębokiego zrozumienia różnych obiektów matematycznych – wyjaśnia nasz badacz. – Takie głębokie zrozumienie jest z kolei podstawą do zastosowań w innych działach matematyki.

Skąd zainteresowanie teorią modeli? To za sprawą prof. Ludomira Newelskiego.

– Dzięki niemu zobaczyłem jak głębokie i unifikujące spojrzenie na matematykę daje teoria modeli i dzięki niemu też przyjechałem na doktorat na UWr. Prof. Piotr Kowalski z kolei pokazał, jak konkretnie te idee łączą się z algebrą i geometrią algebraiczną – dodaje Jakub.

Kto jeszcze z UWr otrzymał grany w ramach Preludium oraz Opus czytaj tutaj.

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail