Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda kobieta o lekko kręconych rudych włosach, w czerwonej bluzce, w ręce trzyma gliniane, historyczne naczynie.

Grant Preludium dla naszej doktorantki z archeologii

Aleksandra Gawron-Szymczyk jest doktorantką na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w Instytucie Archeologii w Zakładzie Archeologii Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza. Na swoje badania uzyskała grant w ramach konkursu Preludium NCN. Badania wykonuje pod okiem prof. Justyny Baron.

Jej projekt pt. „Funkcje naczyń ceramicznych w epoce brązu w świetle badań interdyscyplinarnych” skupia się na zrozumieniu znaczenia naczyń ceramicznych w życiu codziennym dla ludności zamieszkującej tereny dzisiejszej Polski południowo-zachodniej w epoce brązu.

– W tym okresie obserwujemy duże bogactwo form naczyń. Dotychczas ich przypuszczalną funkcję określano na podstawie wymiarów i kształtów. Moim zaś celem jest zbadać faktyczną funkcję konkretnych form naczyń na podstawie badań mikroskopowych oraz analiz fizyko-chemicznych – mówi nasza młoda badaczka.

W ramach badań zamierza wykonać serię eksperymentów naukowych, których celem będzie wytworzenie bazy referencyjnej śladów użytkowania naczyń.

– Dzięki badaniom komparatystycznym zrozumiemy sposoby wykorzystywania poszczególnych form –tłumaczy – dodatkowo porównam ślady obserwowane na naczyniach z osad do tych odnalezionych w grobach. Pozwoli nam to zrozumieć, czy kontekst złożenia naczyń był wyznacznikiem ich funkcji.

Ceramika zajmuje ją od dłuższego czasu:

– Postanowiłam zająć się nią naukowo pod wpływem obserwacji wspaniałych wyrobów kultury minojskiej typu egg shell w trakcie studiów na filologii klasycznej. W późniejszym okresie każda moja praca w ramach studiów archeologicznych była związana z naczyniami ceramicznymi, aż po projekt doktoratu i grant Preludium – dodaje.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

O tym kto z UWr otrzymał grany w ramach Preludium oraz Opus czytaj tutaj.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail