Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
dzien drukarza
Źródło ilustracji: OSD BUWr 902296/II, Johann Samuel Hallens, Professors der Historie bei dem königlichen preußischen Kadettenchore in Berlin, Werkstäte der heutigen Künste, oder die neue Kunsthistorie, 1762

Historia drukarstwa z BUWr

Historia drukarstwa to fascynująca opowieść o ewolucji komunikacji ludzkości, która znacząco przyczyniła się do kształtowania naszej cywilizacji. Druk został wynaleziony w Chinach przez wynalazcę Bi Shenga około 1040 roku naszej ery. Bi Sheng używał glinianych znaków, które były ruchome, umożliwiając ich wielokrotne użycie. Metoda ta stopniowo ewoluowała, a drewno i metal zaczęto wykorzystywać do tworzenia trwałych i łatwiejszych do manipulowania znaków. Technologia szybko rozprzestrzeniła się w Korei, gdzie w 1234 roku stworzono pierwszą metalową czcionkę drukarską. W Korei również w XV wieku wydrukowano „Jikji”, uważane za najstarszą książkę wydrukowaną metodą ruchomych czcionek metalowych, która poprzedzała Biblię Gutenberga.

W Europie, kluczowym momentem dla drukarstwa było wynalezienie prasy drukarskiej przez Johannesa Gutenberga, która gwałtownie wpłynęła na zmianę kształtu kultury europejskiej. Jego ulepszona technika ruchomych czcionek i szybkiej prasy zapoczątkowała masową produkcję książek, co miało ogromne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy. Najbardziej znanym dziełem, które opublikował Gutenberg jest Biblia z 1455 roku, tzw. Biblia Gutenberga. Dziś dzieło to znajduje się na liście najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości UNESCO. Za sprawą Gutenberga technologia druku szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie, prowadząc do powstania pierwszych drukarni w takich miastach jak Wenecja, Paryż i Londyn. W XVI wieku przemysł drukarski był już dobrze rozwinięty, a książki stały się znacznie tańsze i bardziej dostępne dla szerszej publiczności.

Druk przyczynił się także do rozwoju takich ruchów jak reformacja religijna oraz rewolucja naukowa. Dzięki możliwości szybkiego i szerokiego rozpowszechniania tekstów, myśli, m.in. Martina Lutra czy innych reformatorów szybko się rozprzestrzeniały i zdobywały rzesze zwolenników. Naukowcy mogli dzielić się swoimi odkryciami, co znacząco wpłynęło na progres naukowy. Wiek XIX przyniósł kolejne innowacje technologiczne w obszarze drukarstwa, takie jak maszyna parowa do druku, która również przyspieszyła proces produkcyjny. Wiek XX to już historia druku offsetowego i cyfrowego, które otworzyły nowe możliwości dla personalizacji i szybkości druku.

Historia drukarstwa to zatem nie tylko historia technologii, ale również kultury, nauki i społeczeństwa, której wpływ jest odczuwalny do dziś.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail