duża grupa osób w sali konferencyjnej

Polsko-niemieckie spotkanie doktorantów (FOTO)

W dniach 19-21 października 2022 r. we Wrocławiu odbywa się pierwsze wspólne polsko-niemieckie spotkanie doktorantów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf pod nazwą HZDR PhD Seminar 2022. Jest ono wyjątkową okazją do nawiązania kontaktów naukowych i pozyskania inspiracji do przyszłych badań oraz długofalowych działań ukierunkowanych na budowanie sieci połączeń badawczych i personalnych o długookresowym znaczeniu. Organizacji tego wydarzenia podjęli się przedstawiciele doktorantów z HZDR. Efektem ich wielomiesięcznej pracy jest jedyne w swoim rodzaju spotkanie młodych naukowców z różnych stron świata.

W lipcu tego roku we Wrocławiu została po raz pierwszy zorganizowana wspólna konferencja CASUSCON, której pomysłodawcami był Uniwersytet Wrocławski i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf. Inicjatywa otrzymała wsparcie organizacyjne i finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Saksońskiego Ministerstwa Nauki. Miała ona na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy wspomnianymi ośrodkami poprzez nawiązanie kontaktów dla poszerzenia aktywności badawczej dzięki współpracy transgranicznej. Jej kolejnym krokiem jest aktywizacja doktorantów z UWr i HZDR.

Seminarium zgromadziło w Hotelu Scandic ponad 100 uczestników reprezentujących zróżnicowane dyscypliny naukowe i zainteresowania badawcze. Plan wydarzenia obejmuje prezentacje naukowe, sesje posterowe i warsztaty dotyczące popularyzacji nauki i rozwoju zawodowego w środowisku akademickim. Przewidziane są także wspólne aktywności służące networkingowi i nawiązaniu kontaktów badawczych.

HZDR PhD Seminar 2022 19 października otworzyli: Prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Artur Błażejewski oraz prof. Eugeniusz Zych z Wydziału Chemii UWr. Tego samego dnia wieczorem wygłosili także pod wspólną nazwą Inventing the Future: CrossBorder Alliance Strategy wystąpienia dotyczące planów współpracy naukowej między oboma ośrodkami naukowymi oraz perspektyw jej przyszłego rozwoju.