Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające grupę ludzi w archiwum
fot. Andrzej Grodziński

Kartka z kroniki akademickiej – warsztaty archiwalne dla studentów Kolegium MSI w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

Drogi Czytelniku, jeśli podczas lektury tej relacji poczujesz, jakbyś przeniósł się w czasie – to nie reguluj „odbiornika”. Tak działa magia archiwum. Styl relacji z warsztatów archiwalnych jest utrzymany w konwencji narracyjnej Polskiej Kroniki Filmowej z lat 70. – w tonie zaangażowanym, z nutą patosu i dydaktyzmu i z przymrużeniem oka! W tyle głowy rozbrzmiewa sygnał czołówki Polskiej Kroniki Filmowej, którego twórcą był wybitny pianista i kompozytor, Władysław Szpilman (1911 – 2000), a z offu dochodzi głos lektora, Jerzego A. Rosołowskiego. Tematyka części praktycznej warsztatów – kwerendy naukowej na podstawie dwóch jednostek archiwalnych: „Forum robotnicze – literatura – upowszechnianie książek pisarzy wrocławskich. (Informacje, wycinki prasowe) 1977” (sygn. AP Wrocław WRZZ 310) oraz Akcje czytelnicze: popularyzacja pisarzy wrocławskich, sprawozdania z działalności bibliotek związkowych, plebiscyt na najciekawszą książkę roku. 1975 – 80” (sygn. AP Wrocław WRZZ 307) – stała się inspiracją dla przyjętej konwencji.

W trosce o wszechstronny rozwój młodego pokolenia, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, przy współpracy z Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego, zorganizowały cykl warsztatów archiwalnych w ramach zajęć Beyond Language.

W dniach 8 i 29 maja roku bieżącego, żądni wiedzy studenci Kolegium MSI mieli niecodzienną okazję zetknąć się z codziennym trudem pracy archiwisty i naukowca. Poznali mechanizmy udostępniania dokumentów, zgłębiali tajemnice narodowego dziedzictwa piśmienniczego oraz samodzielnie przeprowadzili kwerendę naukową.

Pierwsza wizyta przebiegła w atmosferze twórczej wymiany wiedzy, doświadczenia i ciekawości. Młode pokolenie badaczy odwiedziło pracownię konserwacji, digitalizacji oraz czytelnię – miejsca kluczowe na mapie każdego archiwum, gdzie historia ożywa w dokumentach i trafia do rąk dociekliwych badaczy.

Drugi dzień warsztatów archiwalnych upłynął pod znakiem praktyki – rzetelnej, metodycznej i akademickiej.

Młodzi badacze z Kolegium MSI przystąpili do zadania wymagającego precyzji i skupienia – przeprowadzenia kwerendy w jednostkach archiwalnych. Tematem poszukiwań była działalność promująca kulturę czytelniczą we Wrocławiu i popularyzująca pisarzy wrocławskich w latach 1975–1980. Studenci analizowali dokumenty archiwalne dotyczące plebiscytu na najbardziej interesującą i najciekawszą książkę roku 1976 organizowanego przez renomowane Ossolineum.

Z zaangażowaniem godnym przyszłych naukowców, studenci uczyli się, jak prawidłowo wypełnić rewersy, korzystać z inwentarza oraz odnajdywać sygnatury jednostek archiwalnych.

Dokument, źródło, wiedza – to trzy filary badawczej pasji, którą dziś pielęgnuje młodzież akademicka!

Na zakończenie warsztatów każda grupa zaprezentowała wyniki swojej pracy badawczej. Kwerenda – choć osadzona w realiach lat 70. – stała się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji o współczesnym czytelnictwie, roli książki w życiu społecznym i użyteczności poezji na co dzień.

Bo choć czasy się zmieniają – potrzeba słowa, kultury i świadomego odbioru literatury pozostaje niezmienna. To dobry znak – dla archiwów, dla nauki, i dla przyszłości.

Tak zakończył się cykl warsztatów archiwalnych dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego – dwa spotkania, kilka godzin wytężonej pracy, konkretne umiejętności i kontakt z żywym dokumentem historii.

Młodzież akademicka udowodniła, że potrafi samodzielnie poruszać się wśród źródeł, analizować fakty i myśleć krytycznie.

Nowoczesne metody dydaktyczne, zaangażowanie kadry i niesłabnący zapał młodzieży pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – przyszłość dobrze udokumentowaną!

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Kierownik Działu Popularyzacji Archiwum Państwowego – Pani Danuty Płókarz oraz do Pana Krzysztofa Michałowskiego z Działu Konserwacji, Pani Joanny Niwińskiej z Działu Digitalizacji i Pana Marka Drytkiewicza z Czytelni– za zaangażowanie, życzliwość oraz kompleksowe przygotowanie warsztatów dla studentów Kolegium MSI.

Opieka merytoryczna i wsparcie organizacyjne: Piotr P. Chruszczewski
Tekst: Danuta Płókarz, Monika Piechota
Pracownia konserwacji: Krzysztof Michałowski
Pracownia digitalizacji: Joanna Niwińska
Czytelnia: Marek Drytkiewicz
Opracowanie graficzne: Andrzej Grodziński

Produkcja: KMSI / Archiwum Państwowe – Wrocław – 2025.

Szczegółową relację można znaleźć na stronie.

Data publikacji: 5.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail