Life-Mapping-air
Źródło: Life-Mapping-air

Klimatolodzy badają jakość powietrza we Wrocławiu

W poniedziałek 21.11.2022 r., wystartowała kampania pomiarowa realizowana w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Kampania jest realizowana w ramach uniwersyteckiego projektu PM Cost (https://pmcost.meteo.uni.wroc.pl/) oraz projektu ACTRIS PL (https://www.meteo.uni.wroc.pl/actris-pl/).

Celem kampanii jest pozyskanie danych pomiarowych o jakości powietrza dla wybranego obszaru Wrocławia (osiedle Sępolno), z użyciem szeregu najnowszych technik pomiarowych, jak również wymiana informacji na temat optymalnej metodyki ich wykorzystania.

W dalszym etapie zgromadzone dane zostaną wykorzystane do analiz uwarunkowań jakości powietrza podczas kampanii oraz do prac metodycznych oraz analiz związanych z modelowaniem jakości powietrza w skali lokalnej.

W kampanii uczestniczą następujące zespoły naukowe:

• Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery i Zakład Petrologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Wrocławskiego odpowiedzialne za: pomiary tła meteorologicznego, stacjonarne pomiary stężeń PM, analizy składu chemicznego zanieczyszczeń pyłowych, pomiary mobilne stężeń PM, modelowanie jakości powietrza
  • UK Centre for Ecology & Hydrology: skład chemiczny aerozolu, rozpoznanie źródeł zanieczyszczeń powietrza
  • Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: teledetekcyjne pomiary pionowej struktury atmosfery (pomiary lidarowe)
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach – Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery: pomiary in situ pionowej struktury atmosfery (pomiary balonowe)
  • Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy: pomiary stacjonarne oraz mobilne stężeń PM
  • Instytut Geofizyki PAN: pomiary stacjonarne stężeń PM

W kampanii uczestniczą również studenci II i III roku kierunku Geografia, studiujący w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Kampanię zainaugurował wykład dr Chiary di Marco z CEH, pt. Particular matter chemical speciation: measurement techniques and model evaluation, podczas którego wspomniane zostały pierwsze wyniki pomiarów dokonane w ramach niniejszej kampanii.

Ponieważ zespół CEH gości w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr już od tygodnia, udało się uzyskać pierwsze informacje o składzie powietrza na wrocławskim Biskupinie i Sępolnie. Mimo niewielkich stężeń PM stwierdzono, że oprócz sadzy będącej efektem spalania węgla, w składzie powietrza znajdują się również związki chloru, wskazujące na spalanie tworzyw sztucznych – czyli odpadów.