Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
malowidło aula leopoldyńska
Aula Leopoldyńska, malowidła, fot. Magdalena Marcula

Koncert Noworoczny

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Robert Olkiewicz zaprasza społeczność uniwersytecką na Koncert Noworoczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Uniwersyteckiej, który odbędzie się 1 lutego o godz. 18.00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1).

W trakcie koncertu wystąpią soliści:

Marta Mazanek Matuszewska – sopran

Paweł Kucharczyk – tenor

Wiktor Kuzniecow – skrzypce

Koncert poprowadzi i dyrygować będzie Bartosz Żurakowski

Wstęp jest wolny.

Plakat Koncert Noworoczny
Marta Mazanek Matuszewska
Marta Mazanek Matuszewska, fot. Ksenia Shaushyshvili

Marta Mazanek Matuszewska

ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Padarewskiego w Poznaniu w klasie wokalnej prof. dr hab. Anny Jeremus Lewandowskiej.

Jest laureatką licznych konkursów wokalnych, m.in. II Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Operze Nova w Bydgoszczy (I nie przyznano), jak i również Nagrody im. Antoniny Kowtunow dla Najlepszego Sopranu Konkursu, III Nagrody Międzynarodowego konkursu Bella Voce w Busku Zdroju, III Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, czy Nagrody od Edyty Kulczyk na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

W 2022 roku debiutowała partią Frasquity w Carmen G. Bizeta na deskach Opery Wrocławskiej. Ponad to, wykreowała partię Clorindy w operze “La Cenerentola” G. Rossiniego, którą otrzymała po wygranych przesłuchaniach do Opery Królewskiej w Warszawie. W trwającym sezonie artystycznym, wystąpiła również jako Zerlina w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta, na deskach Opery Lubelskiej.

Występowała jako solistka, m.in. w Filharmoniach: Opolskiej, Łomżyńskiej, Częstochowskiej, a także z najstarszą w Polsce Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją m. Aleksandra Grefa. Współpracowała też z Fundacją Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego.

Obecnie bierze udział w programie kształcenia młodych talentów Akademii Operowej w Warszawie, gdzie współpracuje m.in. z Olgą Pasiecznik, Michałem Bielem, Izabelą Kłosińską, Sophią Munoz, Mariuszem Kwietniem, czy z Hedwig Fassbender. 

Paweł Kucharczyk
Paweł Kucharczyk, fot. Stefan M. Ronisz

Paweł Kucharczyk

urodzony w 1990 roku absolwent Wydziału Wokalno–Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Jerzego Knetiga. Podczas studiów wystąpił na deskach Teatru Collegium Nobilium w Warszawie, kreując rolę Egeo w operze Francesco Cavallego „Il Giasone” w reżyserii Michała Zdunika. Wykonywał partie solowe w wybranych dziełach sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Stanisława Moniuszki i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Brał udział w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Jacka Laszczkowskiego, Jerzego Artysza, Olgi Pasiecznik, Marcina Habeli, Andrzeja Dobbera, Andrzeja Lamperta.

Latem 2022 roku został zaangażowany do zespołu śpiewaków w spektaklu „Amadeusz” w reżyserii Anny Wieczur, wystawianego na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Laureat III miejsca Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Bella Voce” w Busku-Zdroju.

Został zaproszony do nagrania płyty z pieśniami Stanisława Moniuszki „Moniuszko. Pieśni vol. 7”, przy współudziale Jacka Szponarskiego i z towarzyszeniem pianistki Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik.

Jest także absolwentem wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina i prof. Jarosława Wróblewskiego. Występuje jako solista i kameralista.

Wiktor Kuzniecov
Wiktor Kuzniecov, fot. Archiwum prywatne

Wiktor Kuzniecow

Skrzypek, wirtuoz, artysta mieszka i pracuje we Wrocławiu. Laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1986 roku, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Nicolo Paganiniego w Genui w 1987 roku. Artysta stale koncertuje po Polsce, ale za granicą, w Niemczech, w Norwegii, we Francji, w Hiszpanii, w Belgii, w Luksemburgu, w Szwajcarii na Ukrainie. Doceniany przez krytyków muzycznych za swój niezwykły kunszt.

Artysta od czasu swojego debiutu w Filharmonii Berlińskiej w 2004 roku regularnie występuje jako solista na tej prestiżowej scenie muzycznej. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza oraz Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa. Nagrał z tymi zespołami wiele płyt CD, w tym na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2002 r. rekonstrukcję Koncertu skrzypcowego Nicolo Paganiniego z 1829 roku. Na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. J. Zaidlera powstała płyta CD pt. Musica Sacromontana, która otrzymała w 2008 roku prestiżową nagrodę muzyczną „Fryderyk”. Wiktor Kuzniecow od 1991 roku prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a od 2002 roku pełni funkcję wiceprezesa Wrocławskiego Towarzystwa Koncertowego.

Bartosz Żurakowski
Bartosz Żurakowski, fot. Marta Macha

Bartosz Żurakowski

ceniony dyrygent zarówno przez krytyków polskich jak i zagranicznych. Prestiżowy, najstarszy dziennik na wyspach brytyjskich Herald Scotland, po koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Opery Szkockiej w Glasgow w 2014 roku, porównał Żurakowskiego do legendarnego mistrza batuty Neeme Jarviego.

Jest założycielem i prezesem fundacji artystycznej wspierającej młodych artystów, organizującej wielkie wydarzenia muzyczne oraz pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „BelleVoci”, który rokrocznie odbywa się na ziemi dolnośląskiej. Jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” w Katowicach oraz generalnym dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej „Od Josepha Lannera do Roberta Stolza”. Rok 2012 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje ukazane w prasie zagranicznej, albumu wydanego przez Metier Records, z koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do światowych sal koncertowych m. in: w maju 2014 roku artysta został zaproszony do Opery Szkockiej w Glasgow wraz z City Glasgow Chorus, którzy pod jego batutą wykonali Requiem Giuseppe Verdiego.  W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie wystąpił z artystami Opery w Glasgow, tym razem w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena. Żurakowski koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), w Teatro Degollado w Gualadajarze (Meksyk), w Glenn Gould Theatre w Toronto (Kanada), w Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), w Gran Teatro National w Limie (Peru), Sala Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), w Royal Concert Hall w Glasgow (Szkocja), w Operze we Lwowie (Ukraina). Regularnie koncertuje w 40 krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Współpracował także z najwybitniejszymi solistami i osobowościami: Kaja Danczowska, Neal Larrabee (USA), Ingolf Wunder (Austria), Alexi Volodin (Rosja), Evgeni Mikhailov (Rosja), Eugene Indjić (USA), Alena Baeva (Rosja), Piotr Paleczny, Simonem Trpceskim (Macedonia), Shlomo Mintz (Izrael), Jeremy Findley (Kanada), Piotr Pławner, Martin Kasik (Czechy), Massimo Mercelli (Włochy), Kazimierz Olechowski (Francja), Agnieszka Rehlis, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Gwendolyn Bradley (USA), Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Ewa Podleś, Lorenzo Di Bella (Włochy). W 2019 roku został laureatem „Osobowość Roku” Plebiscytu Gazety Wrocławskiej w dziedzinie kultury. Za całokształt działalności artystycznej w 2021 roku, Żurakowski został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artysta ma w swoim dorobku nagrania płytowe, m.in.: w 2021 i 2023 roku z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej nagrał dwa albumy płytowe z dziełami symfonicznymi wybitnego polskiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza. 

W 2023 roku, został stypendystą programu Marszałka Województwa Opolskiego – „Marszałkowskie talenty”. Zasiada w gronach jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Nino Roty we Włoszech i Międzynarodowego Konkursu Pieśniarskiego im. Bolko von Hochberga w Niemczech. Od 2019 roku współpracuje z Wrocławską Orkiestrą Festiwalową im. Johanna Straussa jako główny dyrygent.

Data publikacji: 29.01.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail