Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
graz
fot. Agata Mitek

Konferencja Arqus na Uniwersytecie w Graz

Od 3 do 5 kwietnia nasz uniwersytecki zespół zaangażowany w działania Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus brał udział w konferencji organizowanej przez jedną z uczelni członkowskich Arqus – Uniwersytet w Graz w Austrii. Konferencja w Graz była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, dzielenia się postępami na różnych obszarach działania dla Arqus, wzmocnienia więzi współpracy między uczelniami z Padwy, Granady, Wilna, Minho, Lipska, Lionu, Maynooth, Grazu i Wrocławia.

Uczestników konferencji przywitali: rektor Uniwersytetu w Grazu, Peter Riedler, członek Rady Miejskiej miasta Graz, Christian Kozina-Voit oraz austriacki federalny minister edukacji, nauki i badań, Martin Polaschek.

Sesję plenarną otwierającą Konferencję Arqus na Uniwersytecie w Graz poświęconą prawom człowieka, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, poprowadziła prorektorka UWr, prof. Patrycja Matusz. Panelistami byli: Myroslava Antonovich, National University of Kiyv-Mohyla, Sjur Bergan, Former Council of Europe, Lisa Heschl University of Graz2. W Grazu obecny był także pan rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz, który spotkał się z rektorami uczelni członkowskich Arqus.

Główna koordynatorka Arqus, pani Dorothy Kelly w kilku słowach podkreśliła ogromne znaczenie takich spotkań, jak te podczas konferencji w Graz: „Doroczna konferencja Arqus jest doskonałą okazją do kontynuowania budowania wspólnoty dla optymalnego postępu w kierunku prawdziwej integracji naszych uniwersytetów. Jest to idealne miejsce, aby przyjrzeć się bardziej bezpośrednim celom i potrzebom naszego Sojuszu, a jednocześnie omówić z szerszej perspektywy, jak wspólnie stawić czoła wielkim wyzwaniom naszych czasów w Europie i na świecie. Tegoroczny temat przewodni, promocja praw człowieka, jest szczególnie istotny w kontekście konfliktów i wojen na naszym kontynencie oraz kryzysu wielu europejskich wartości, takich jak demokracja i poszanowanie różnorodności. Cieszę się, że mogę liczyć na udział przedstawicieli najwyższych władz politycznych w dziedzinie edukacji w Austrii, a także niektórych członków Międzynarodowej Rady Doradczej Arqus, których wkład w dyskusje podczas konferencji z pewnością będzie miał dużą wartość dodaną. Szczególnie cieszę się na możliwość podzielenia się postępami poczynionymi w nowej fazie Arqus i wspólnego projektowania najbliższej przyszłości Arqus Alliance z naszą wspaniałą społecznością studentów, pracowników akademickich, profesjonalistów i interesariuszy”.

W konferencji na Uniwersytecie w Graz wzięli udział pracownicy naukowi i administracyjni z Uniwersytetu Wrocławskiego pracujący w grupach roboczych Arqus: dr Kamila Kamińska (Workpackage 03 – Arqus Communities of practice), prof. Tomasz Greczyło (WP05 – Arqus Teaching Innovation), Maciej Kamiński (WP08 – Linking Local Ecosystems, Urszula Broda (WP09 – Arqus on the Move), prof. Magdalena Ratajczak (WP10 – Arqus Inclusion and Diversity Hub), dr Piotr Malak (WP12 – Digital Arqus), Dominika Buczkowska (WP13 – Arqus Talent and Innovation Fund), Agata Mitek (WP15 – Impact and dissemination), dr Tomasz Wysłobocki (WP11 – Arqus Plurilingual and Intercultural Hub), dr hab. Piotr Sula (WP07 – Arqus PHD Pursuit), Zuzanna prof. Drulis-Kawa, Eirni Aivaliotou (WP04 – Arqus Student Agora), Emilia Wilanowska (Arqus Officer).

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail