
Pierwsza Uniwersytecka Konferencja „Artificial Intelligence ∀” za nami
W piątek 18 października na Wydziale Matematyki i Informatyki odbyła się Pierwsza Uniwersytecka Konferencja „Artificial Intelligence ∀”. Zgromadziła ona blisko 200 uczestników zainteresowanych badaniami i innymi aktywnościami dotyczącymi sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Wrocławskim.
Fotorelacja: Paweł Piotrowski
Podczas konferencji kilkunastu badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe na naszej uczelni zaprezentowało swoje badania, w których albo wykorzystują już narzędzia AI albo widzą w AI potencjał na przyszłość.
Tematyka była bardzo szeroka. Omawiano zarówno istniejące potrzeby, pomysły na współpracę, ale też wyniki naukowe i wdrożone już rozwiązania. Przedstawiono wyniki badań z dziedzin takich, jak fizyka, biologia, chemia, informatyka, socjologia czy edukacja historyczna. Jeden z referatów dotyczył możliwości zastosowania generatywnych modeli AI do upraszczania języka polskiego, w innych omawiano perspektywy zastosowania narzędzi AI w takich dziedzinach jak muzykologia cyfrowa czy prawo. Zademonstrowano także system oparty na algorytmach sztucznej inteligencji, który został w pełni wdrożony i jest wykorzystywany przez służby ratunkowe do szukania osób zaginionych.
– Konferencja pokazała, że temat AI łączy badaczy ze wszystkich wydziałów naszej uczelni – podkreśla dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Dariusz Buraczewski.
Konferencja obejmowała również sesję posterową, w czasie której zainteresowani mogli zapoznać się dokładniej z wybranymi wynikami badań prowadzonych na UWr i porozmawiać z ich autorami.
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny „Sztuczna inteligencja — szansa czy zagrożenie dla nauki”, w którym wzięli udział reprezentanci nauk medycznych, prawnych, biologicznych i informatycznych.
W dyskusji panelowej poruszono zagadnienia związana z aktualnym i potencjalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w badaniach naukowych, rolą naukowców oraz wpływem technologii na życie społeczne. Zarysowano również nowe problemy metodologiczne i etyczne, które pojawiają się w różnych dziedzinach nauki w konsekwencji szybkiego rozwoju i większej dostępności narzędzi sztucznej inteligencji.
– Konferencja poświęcona zastosowaniom sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach nauki, doskonale wpisuje się w trend jaki obecnie istnieje w światowej nauce – mówił na rozpoczęcie konferencji Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz w kontekście tegorocznych nagród Nobla w dziedzinie fizyki czy chemii. – Niech wydarzenie to stanie się zalążkiem interdyscyplinarnej współpracy na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie rozwoju i zastosowania metod sztucznej inteligencji. Oraz początkiem szerszej współpracy między uczelniami. Sztuczna inteligencja, to niewątpliwie nowe wyzwanie, któremu wspólnie powinniśmy stawiać czoła. A może inaczej, które powinniśmy mądrze wykorzystać. I nie zapominajmy, że tzw. „czynnik ludzki” jest zawsze najważniejszy – dodał.





















































































