uczestnicy konferencji

Konferencja UWr i KGHM Polska Miedź S.A.

W Auli Leopoldina trwa konferencja Uniwersytetu Wrocławskiego oraz KGHM Polska Miedź S.A. upamiętniająca 65. rocznicę odkrycia złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej. Wydarzenie to jest okazją do integracji polskiego środowiska geologicznego i górniczego.

Konferencję otworzył Prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab. Artur Błażejewski, podkreślając wagę długoletniej współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Bohaterką konferencji- jak zaznaczył podczas powitania gości dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr, prof. dr hab. Henryk Marszałek- jest miedź, wydobywana w Polsce już od średniowiecza. Nasz kraj posiada najwięcej złóż rud tego metalu na świecie. Dzięki zespołowej pracy polskich geologów pod kierownictwem profesora Józefa Zwierzyckiego oraz Jana Wyżykowskiego, którzy 65 lat temu przyczynili się do odkrycia złóż rudy miedzi na monoklinie przedsudeckiej, możliwe było wykorzystanie tego drzemiącego w ziemi potencjału. Historyczny odwiert, którego dokonano we wsi Sierakowice w 1957 r., stał się początkiem zmian gospodarczych i ekonomicznych Dolnego Śląska.

Konferencja jest okazją do złożenia hołdu pionierom polskiej geologii, jak również do uhonorowania pracy współczesnych polskich geologów. Na początku obrad Dyrektor Naczelny ds. Górnictwa KGHM Polska Miedź S.A. Jan Zimroz wręczył wyróżniającym się pracownikom tego koncernu Odznaczenia dla Zasłużonych Geologów KGHM Polska Miedź S.A.

Podczas kolejnych sesji podsumowane zostały osiągnięcia polskiej geologii, była również mowa o perspektywach rozwoju tej dziedziny nauki oraz rozwoju przemysłu wydobywczego. Uniwersytet Wrocławski współpracuje z KGHM Polska Miedź zarówno w zakresie dydaktyki, jak i badań naukowych, jaki. Naszej uczelni zależy na tym, aby studenci podążali za nowymi trendami, aby nabywali wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. Dlatego, o czym wspomniał Krzysztof Moskwa z Instytutu Nauko Geologicznych, odpowiedzialny na UWr za współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, powołaliśmy Radę Przedsiębiorców i Pracodawców, odpowiedzialną m.in. za opiniowanie kwestii dotyczących dydaktyki. Współpracujemy z KGHM w zakresie opieki merytorycznej przy pracach dyplomowych, doktoratach wdrożeniowych czy prowadzenia zajęć. W ubiegłym roku, o czym opowiedziała Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych dr hab. Anna Pietranik, UWr uruchomił przedmiot MBA w geologii i ochronie środowiska, na którym wykłady współprowadzili gościnnie praktycy z branży górnictwa i geologii, w tym pracownicy KGHM.

Jeśli chodzi o współpracę badawczą UWr i KGHM, spośród wielu projektów można wymienić chociażby projekt NCBiR Innowacyjne technologie ograniczenia migracji zasolonych wód podziemnych do wód powierzchniowych w rejonie Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych 'Żelazny Most’.

Jutro uczestnicy konferencji przeniosą się do Krotoszyc, gdzie odbędzie się m.in sesja terenowa na obszarach pogórniczych.

wpisz e-mail