Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
uczestnicy wydarzenia w sali klubu

Konferencja zespołów badawczych INCA‘Increase corporate political responsibility and accountability’

25 października rozpoczęło się we Wrocławiu trzydniowe spotkanie zespołów badawczych zaangażowanych w projekt INCA ‘Increase corporate political responsibility and accountability’ poświęcony badaniu wpływu platform cyfrowych na europejskie demokracje i instytucje. Wzięło w nim udział 26 osób z 12 europejskich uniwersytetów i ośrodków badawczych. Organizatorem spotkania był Instytut Socjologii i wrocławski zespół INCA: Adam Mrozowicki (kierownik projektu), Szymon Pilch i Olga Gitkiewicz.

Było to drugie spotkanie robocze zespołu. Pierwsze, inaugurujące projekt, odbyło się w Bolonii we wrześniu 2022 roku. Po roku uczestniczki i uczestnicy zgromadzili się na ceremonii otwarcia konferencji w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Bardzo się cieszę, że możemy gościć we Wrocławiu badaczki i badaczy zajmujących się tematami, które dotyczą właściwie wszystkich sfer rzeczywistości – mówił podczas powitania prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab. Artur Błażejewski.

Gości przywitali też dyrektor Instytutu Socjologii prof. dr hab. Ewa Banaszak oraz prodziekan ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. Mateusz Błaszczyk, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali społeczne znaczenie projektu.   

aula leopoldyńska

W czwartek w Sali Klubu Uniwersytetu zespół INCA powitali kierownik zespołu goszczącego Adam Mrozowicki oraz koordynator projektu Edoardo Mollona z Uniwersytetu Bolońskiego. Był to dzień intensywnych spotkań roboczych poświęconych analizowaniu postępów i ustaleń poczynionych przez ostatni rok w ramach projektu. Każdy zespół prezentował działania prowadzone w ramach projektu i wysłuchać komentarzy koleżanek i kolegów.

Piątek był dniem poświęconym na analizowanie organizacyjnych i etycznych wymiarów projektu.

Sala Klubu uczelni, ludzie siedzący przy stołach i dyskutujący

Formalna część konferencji zakończyła się dyskusją prowadzoną przez koordynatora projektu Edoardo Mollonę, a po niej chętni mieli możliwość zwiedzenia Wieży Matematycznej Uniwersytetu.

– Mamy nadzieję, że uczestnikom podobały się seminaria, które były okazją do bliższego zapoznania się z wynikami realizowanych pakietów prac. Jednak naszą największą nadzieją jest to, że czas spędzony we Wrocławiu i na naszym Uniwersytecie zostanie zapamiętany i że wielu kolegów znajdzie czas, aby tu wrócić – podsumował spotkanie prof. dr hab. Adam Mrozowicki. 

Wraz z Uniwersytetem Wrocławskim w skład konsorcjum naukowego wchodzą uczelnie z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niderlandów, Niemiec, Estonii i Szwajcarii.

uczestnicy wydarzenia stojący przed gmachem głównym uczelni
fot. Jaione Carpintero

Międzynarodowy projekt Horizon Europe  INCA INcrease Corporate political responsibility and Accountability (projekt numer 101061653) jest realizowany w okresie 1.10.2022-31.03.2026 w ramach programu HORIZON-CL2-2021-DEMOCRACY-01, instytucja finansująca: Komisja Europejska: European Research Executive Agency (Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych).

logo UE
inca

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail