
Koniec studenckiego protestu na Szewskiej
Władze Uniwersytetu Wrocławskiego doszły do porozumienia ze studentami okupującymi sale Instytutu Kulturoznawstwa. 13 grudnia studenci zadeklarowali, że do poniedziałku 16 grudnia opuszczą okupowane pomieszczenia.
Studenci i studentki okupowali sale Instytutu przy ul. Szewskiej 50/51 od 3 czerwca 2024 r. Od tego momentu zorganizowali 14 demonstracji solidaryzując się z Palestyną, 87 spotkań kulturalno-edukacyjnych, 2 dni kultury palestyńskiej, 18 spotkań w dyskusyjnym klubie książki i 17 lekcji języka arabskiego. Odbyli też spotkania w Ministerstwach i Parlamencie RP, by uzyskać wsparcie dla palestyńskiej wspólnoty akademickiej.
Efektem tych działań było m.in. pismo MSZ do Rektorów o pomoc dla Palestyńczyków na polskich uczelniach przez udostępnienie im miejsc do nauki oraz programów stypendialnych.
Wsłuchując się w apele protestujących studentów i studentek UWr oraz MSZ, zaproponował Ambasadorowi Państwa Palestyny w RP przyjęcie dodatkowych 20 studentów z Palestyny na wybranych kierunkach anglojęzycznych z obniżonym czesnym oraz z redukcją opłat za akademiki.
30 października 2024 r. odbyła się również pierwsza debata ekspercka pod patronatem Rektora UWr, dotycząca konfliktu oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Studenci uczestniczyli w tej debacie. Zaangażowali się również w wybory samorządu studenckiego.
Dyskurs naukowy zbliżył stanowiska stron – władz rektorskich i protestujących studentów.
14 listopada 2024 r. Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz spotkał się z przedstawicielami okupujących studentów panią Kają Kędzioł i panem Hubertem Haniszem oraz przedstawicielem Samorządu Studenckiego, Prorektorką ds. umiędzynarodowienia dr hab. Patrycją Matusz i Prorektorem ds. studenckich dr. Łukaszem Prusem.
W trakcie spotkania wstępnie omówiono stanowisko w sprawie protestu i jego postulatów.
26 listopada Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz powołał Komisję ds. oceny etycznej współpracy z zagranicznymi uczelniami.
W efekcie rozmów i kilku spotkań z prorektorami oraz Rektorem UWr strony doszły do konsensusu. Studenci stopniowo rezygnowali z okupacji kolejnych sal, by 13 grudnia 2024 roku ogłosić zakończenie protestu okupacyjnego przy ul. Szewskiej 50/51.
Władze uczelni i protestujący studenci oświadczyli: „Strony są zaniepokojone kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy oraz działaniami wobec społeczności palestyńskiej, które naruszają prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla niszczenia nauki oraz przemocy wobec ludności cywilnej”.
Oświadczenie jest elementem szerszego porozumienia, w którym studenci deklarują zakończenie protestu okupacyjnego.
Obie strony dziękują społeczności akademickiej za pokojowe i wytrwałe działania, które przyczyniły się do wypracowania porozumienia.
Co dalej? UWr – zgodnie z podpisanym 13 grudnia porozumieniem – będzie udzielał niezbędnej pomocy studentom z Palestyny. Uczelnia deklaruje przyjęcie 20 studentów na jeden z 20 kierunków anglojęzycznych z redukcją opłaty za akademiki do 50 procent oraz z obniżonym czesnym.
Obie strony deklarują swoje zaangażowanie w pozyskiwanie środków dla wsparcia tych działań oraz w działania mające na celu odbudowę infrastruktury edukacyjnej w Palestynie.
Strony będą apelować również do organów administracji rządowej oraz samorządowej o przyznanie dodatkowego wsparcia finansowego dla studentów z Palestyny oraz granty i programy badawcze dla naukowców z Palestyny.

24 września 2024 roku Rektor UWr przedstawił społeczności akademickiej „Stanowisko władz Uniwersytetu Wrocławskiego wobec okupacji Instytutu Kulturoznawstwa przy ul. Szewskiej”.
Rektor przypomniał, że u podstaw działalności Uniwersytetu Wrocławskiego jest stanie na straży wolności wypowiedzi, wolności badań naukowych i poszanowania praw międzynarodowych, w szczególności praw człowieka.
Przypominał treść stanowiska Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w sprawie działań wojennych w Stefie Gazy z dnia 20 maja 2024 roku, poparte 24 maja 2024 roku przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, z którymi władze Uniwersytetu Wrocławskiego w pełni się identyfikują.
Oświadczył, że nie widzi obecnie podstaw do zrywania międzynarodowych umów grantowych, w których uczestniczy Uniwersytet Wrocławski.
Zadeklarował możliwość przyjmowania studentów i naukowców z Palestyny, powołanie Komisji, która rozważałaby dylematy etyczne związane ze współpracą międzynarodową.
Podkreślił, że na Uniwersytecie możliwe jest prowadzenie naukowych debat i dyskusji dotyczących kultur różnych narodów i sytuacji międzynarodowej. Nie może się to jednak odbywać w oderwaniu od obowiązującego porządku prawnego. Pełna treść Stanowiska:
30 października 2024 r. podczas akademickiej debaty o Bliskim Wschodzie mówiliśmy o :
– specyfice, przyczynach i przewidywanych skutkach działań po 7 października 2023 r. na Bliskim Wschodzie,
– stanie demokracji/autorytaryzmu w Izraelu i Strefie Gazy,
– roli społeczności międzynarodowej (poszczególnych państw, sąsiadów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, sądownictwa międzynarodowego),
– polityce azylowej, wizowej i migracyjnej w UE w zakresie odnoszącym się do osób z Bliskiego Wschodu oraz formach wsparcia osób dotkniętych działaniami zbrojnymi,
– autonomii uczelni w Izraelu i Gazie, wolności akademickiej i ograniczeniach w dostępie do edukacji,
– formach współpracy z uczelniami oraz kryteriach jej oceny etycznej.
W roli ekspertów wystąpili:
dr Jagoda Budzik, Adiunktka w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego, Wydział Neofilologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo interesuje się tematyką Zagłady i pamięci o niej, literaturą hebrajską i kulturą izraelską.
Czytaj też: https://uwr.edu.pl/nasi-mlodzi-naukowcy-z-ministerialnymi-stypendiami/
dr Ewa Górska, Wydział Prawa i Administracji, Inkubator Doskonałości Naukowej – centrum Digital Justice.
Specjalizuje się w socjologii prawa i w prowadzeniu badań empirycznych nad prawem, ale tematy Jej badań wiążą się z islamem i światem arabskim. Zajmowała się m.in. zwyczajowym prawem arabskim, krytyczną geografią prawa na przykładzie Palestyny, kwestiami bioetycznymi we współczesnym prawie muzułmańskim oraz orientalizmem i stereotypami w polskim prawie, szczególnie orzecznictwie. Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie kierować grantem Sonata, w którym przyglądać się będzie temu jak islam jest prezentowany w orzecznictwie trybunałów europejskich, ale także sprawdzać, jak w prawie europejskim rozumiana jest religijność i sekularyzm.
Czytaj też: https://uwr.edu.pl/kiedy-pasja-przeklada-sie-na-sukcesy/
Prof. Jarosław Jarząbek pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W pracy badawczej zajmuje się polityką bezpieczeństwa, systemami politycznymi i siłami zbrojnymi państw Bliskiego Wschodu, a także konfliktem izraelsko-palestyńskim. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Koordynator programu Erasmus Mundus Global Studies w ISM UWr.
Zobacz też (tło konfliktu): https://uwr.edu.pl/konflikt-izraelsko-palestynski/
dr hab. Barbara Kowalczyk pracuje w Zakładzie Porównawczej Administracji Publicznej, w Instytucie Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Jest prodziekanem ds. kształcenia. Jej zainteresowania badawcze to prawo imigracyjne i azylowe, administracja porównawcza, europejskie prawo administracyjne. Radczyni prawna, uczestniczka Forum Konsultacyjnego EASO (Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu, obecnie Agencji UE ds. Azylu).
dr Paweł Wróblewski, pracuje w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie kieruje Pracownią Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi. Historyk idei i filozof religii, ekspert w zakresie mediacji międzyreligijnych i analizy środowiska bezpieczeństwa w kontekście religijnym (sytuacje kryzysowe i konflikty na tym tle), ma doświadczenie biegłego sądowego w sprawach karnych na tle wyznaniowym.
Relacja z debaty z udziałem m.in. protestujących studentów:
Data publikacji: 13.12.2024.
Dodane przez: M.J.