Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające patio na polonistyce i germanistyce wrocławskiej
fot. Magdalena Marcula

Korespondencja dawniej i współcześnie – od rękopisu do edycji i analizy danych

Zakład Edytorstwa oraz Zakład Lingwistyki Korpusowej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do udziału w interdyscyplinarnym seminarium naukowym zatytułowanym „Korespondencja dawniej i współcześnie – od rękopisu do edycji i analizy danych”. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia 2025 roku (piątek) w Instytucie Filologii Polskiej UWr przy pl. Nankiera 15b, w sali 125. Początek seminarium zaplanowano na godzinę 9.30.

Seminarium podzielone zostało na trzy bloki tematyczne, które ukazują zróżnicowane podejście do badań nad epistolografią: od nowoczesnych narzędzi cyfrowych po edytorstwo i refleksję historyczno-kulturową.

  1. Wokół cyfrowych laboratoriów
    Pierwsza część wydarzenia poświęcona będzie technologiom wspierającym opracowanie i analizę zbiorów korespondencji. Prelegenci z Uniwersyteckiego Centrum Humanistyki Cyfrowej we Wrocławiu zaprezentują m.in. możliwości narzędzi takich jak DigiLab i TransLab, zastosowanie sztucznej inteligencji w lingwistyce komputerowej, a także zagadnienia związane z interoperacyjnością zbiorów cyfrowych.
  2. Wokół Polskiego Korpusu Korespondencji Prywatnej
    Drugi blok skupi się na wyzwaniach digitalizacji, gromadzeniu i analizie danych w ramach budowy Polskiego Korpusu Korespondencji Prywatnej. Omówione zostaną m.in. zmiany w praktykach korespondencyjnych oraz metody pozyskiwania i archiwizacji listów.
  3. Wokół edycji listów
    Ostatnia część obejmuje refleksje nad edytorstwem i kulturowym znaczeniem listów. Poruszone zostaną tematy związane z opracowywaniem źródeł biograficznych, słowno-obrazowymi elementami epistolografii czy statusem listu jako gatunku piśmienniczego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i wspólnej refleksji nad przemianami praktyk korespondencyjnych!

Osoba do kontaktu: dr Olga Taranek-Wolańska

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku i stronie głównego organizatora.

Data publikacji: 22.04.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail