
Kuźnia wolności
Na Uniwersytecie Wrocławskim do 24 czerwca trwa wystawa „Kuźnia wolności – historia Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1946–1989”.
Jest to opowieść o ludziach Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii (MatFizChemu) Uniwersytetu Wrocławskiego w okresie komunistycznego zniewolenia, o niezłomnej, często heroicznej postawie wielu pracowników i studentów, ich zaangażowaniu w różne formy działalności opozycyjnej, o ich losach wpisanych w historię Polski.
Wernisaż wystawy odbył się w sobotę 6 maja w budynku Instytutu Informatyki UWr przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 15. Głos zabrali:
- wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski (absolwent kierunku chemia, MatFizChem UWr),
- rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz (absolwent kierunku fizyka, MatFizChem UWr),
- prof. Tomasz Jurdziński, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr,
- kurator wystawy Piotr Krukowski (absolwent kierunku informatyka, MatFizChem UWr, kierujący zespołem kilku absolwentów MatFizChem UWr, którzy przygotowali wystawę).
Wystawa, składająca się z 18 plansz prezentuje zaangażowanie pracowników i studentów MatFizChemu w walkę o wolną Polskę, począwszy od maja 1946 roku, kiedy to w podnoszącym się z gruzów Wrocławiu młodzież szkolna i akademicka wzięła udział w manifestacjach z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, a następnie w strajkach solidarnościowych z aresztowanymi studentami z Krakowa.
Działalność studentów i pracowników wydziału splatała się w naturalny sposób z wydarzeniami w kraju wówczas i w latach następnych, które wyznaczają daty: czerwiec i październik 1956 roku, marzec 1968 roku, czerwiec 1976 i maj 1977 roku, kiedy to powstaje Studencki Komitet Solidarności, poprzez różne inne formy aktywności opozycji przedsierpniowej, po karnawał „Solidarności” i okres stanu wojennego oraz lata późniejsze, aż do przełomu w 1989 roku. Wielu pracowników i studentów MatFizChemu zapisało chwalebne karty historii, lista ich nazwisk zamieszczonych na wystawie jest długa, choć zapewne niepełna. Podobnie jak lista nazwisk tych osób, których dotknęły represje: internowanie, areszt, procesy sądowe i więzienie. Wielu z bohaterów tamtych lat odnalazło się po 1989 roku w polityce, w działalności samorządowej i w mediach.
W wernisażu uczestniczyło ok. 70 osób, głównie absolwentów MatFizChemu. Wśród zaproszonych gości byli i zabrali głos w dyskusji m. in.:
- Wojciech Hann, przewodniczący Rady Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwent fizyki, MatFizChem,
- prof. Tomasz Jurdziński, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr,
- dr Adolf Juzwenko, historyk, b. dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich,
- prof. Leszek Pacholski, były rektor UWr (MatFizChem),
- prof. Jan Sobczyk, były rektor UWr (MatFizChem),
- prof. Michał Tomczak, dyrektor Instytutu Astronomii UWr.
W wernisażu uczestniczyły m.in. córki dr Kornela Morawieckiego, absolwenta kierunku fizyka MatFizChem UWr, a także wielu uczestników wydarzeń opisywanych przez wystawę.
Wystawa będzie eksponowana w następujących budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego:
- Instytut Informatyki, ul. Fryderyka Joliot-Curie 15, w dniach 6 V – 20 V 2023 r.
- Instytut Matematyczny, pl. Grunwaldzki 2, w dniach 22 V – 26 V 2023 r.
- Wydział Chemii, ul. Fryderyka Joliot-Curie 14, w dniach 29 V – 9 V 2023 r.
- Wydział Fizyki i Astronomii, pl. Maxa Borna 9, w dniach 12 VI – 24 VI 2023 r.