Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
rekrutacja

[rekrutacja 23/24] Matura 2023 a zasady rekrutacji na studia

W roku 2023 maturzyści i maturzystki będą pisać egzaminy maturalne w zmienionej formule. Zakłada ona, że każdy abiturient będzie musiał obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki (na poziomie podstawowym), a także do jednego egzaminu pisemnego z dodatkowego przedmiotu do wyboru (w formie rozszerzonej). Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego (bez określenia poziomu). W tym kontekście – zmienionej matury – dostajemy mnóstwo pytań od przyszłych kandydatów i kandydatek na studia – czy zmieniają się również zasady rekrutacji? Dziś chcemy Was uspokoić – zmiany w formule matury nie powodują zmian w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Zasady naboru pozostają takie same, wprowadziliśmy drobne zmiany na niektórych kierunkach, ale nie były one spowodowane nową formułą matury.  

Co się zmieni na maturze 2023?

Szczegółowe informacje o egzaminach maturalnych znajdziecie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.gov.pl, natomiast w tym artykule znajdziecie tylko wybrane fakty, istotne z punktu widzenia rekrutacji na studia na UWr.

Najważniejsza zmiana to taka, że w roku 2023 obowiązkowo maturzyści będą musieli przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu pisemnego w formie rozszerzonej, ale nie ma on określonego progu zaliczenia, co oznacza w praktyce, że każdy maturzysta ten egzamin zda – pytanie, na ile procent. W odniesieniu do rekrutacji na studia na Uniwersytet Wrocławski ten przedmiot może być bardzo ważny, może kandydatom pomóc w czasie procesu rekrutacji, szczególnie że matura rozszerzona ma dwa razy wyższy współczynnik niż matura podstawowa, co w praktyce oznacza, że przedmiot rozszerzony zdany na tyle samo procent co matura podstawowa da kandydatowi dwa razy więcej punktów. Zasady obliczania punktów rekrutacyjnych tłumaczymy w dalszej części artykułu.

Drugą znaczącą zmianą na maturze 2023 są obowiązkowe egzaminy ustne. Przez ostatnie lata maturzyści nie mierzyli się z egzaminami ustnymi. Było to spowodowane wprowadzonymi zmianami z powodu pandemii koronawirusa oraz nauki zdalnej. W roku 2023 egzaminy ustne powrócą – maturzyści będą zdawać je z języka polskiego i języka obcego, ale uwaga, dobra informacja jest taka, że egzaminy ustne, nie są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na studia! Na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl po wyborze kierunku studiów w zakładce „zasady” znajdziecie tabelki rekrutacyjne, które określają, z jakich przedmiotów należy zdać maturę, żeby dostać się na dany kierunek studiów i zawsze są to przedmioty w formie pisemnej – najczęściej są to trzy przedmioty (jeden przedmiot główny, drugi dodatkowy, trzeci to język obcy nowożytny). Egzaminy ustne nie są brane pod uwagę na żaden kierunek na Uniwersytecie Wrocławskim.

Znamy już zasady rekrutacji na kolejny rok akademicki

Uchwałą Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego (109/2022 z dnia 22 czerwca 2022 roku) zostały wprowadzone zasady rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024. Gdzie możecie je znaleźć? Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu rekrutacyjnego www.rekrutacja.uni.wroc.pl. Należy wybrać kierunek, którym jesteście zainteresowani, następnie wybrać zakładkę „zasady”. W tej zakładce na studia I stopnia stacjonarne znajdziecie tabelki z przedmiotami maturalnymi, które będziemy brali pod uwagę w procesie rekrutacji, a obok przedmiotów znajdziecie przeliczniki dla matury podstawowej i matury rozszerzonej.

Przykładowa tabelka na kierunek prawo, studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (https://rekrutacja.uni.wroc.pl/kierunek/prawo-jednolite-magisterskie-stacjonarne/#zasady):

PrzedmiotWspółczynnik dla poziomu podstawowegoWspółczynnik dla poziomu rozszerzonego
Przedmiot jeden do wyboruhistoria albo matematyka 0,51
Przedmiot jeden do wyboruWOS, geografia, język polski, (historia, jeśli nie była liczona), matematyka (jeśli nie była liczona)0,250,5
Język obcy nowożytnydowolny0,20,4

Jak liczymy punkty rekrutacyjne w tym wypadku?

Załóżmy, że kandydat zdawał na maturze pisemne egzaminy: język polski (w formie podstawowej i rozszerzonej), matematykę (w formie podstawowej), język angielski (w formie rozszerzonej), historię (w formie rozszerzonej). Język polski zdał na podstawie na 100%, na rozszerzeniu 75%, matematykę na podstawie na 60% i język angielski rozszerzony na 90%, historia rozszerzona 75%. Komisja Rekrutacyjna obliczy mu więc punkty na podstawie tabelki znajdującej się w zasadach rekrutacji:

Pierwszy przedmiot to zgodnie z tabelką albo matematyka albo historia. Jeśli kandydat zdawał oba te przedmioty, weźmiemy pod uwagę ten, który daje kandydatowi więcej punktów rekrutacyjnych, czyli w tym przypadku będzie to historia rozszerzona (75×1=75 pkt)
Drugi przedmiot to będzie język polski w rozszerzeniu (75×0,5=37,5 pkt)
Trzecim przedmiotem będzie język angielski rozszerzony (90×0,4=36 pkt)

75+37,5+36=148,5 pkt

Kandydat uzyskując 148,5 pkt rekrutacyjnych zostanie ujęty w liście rankingowej sporządzonej zgodnie z uzyskanymi przez kandydatów punktami rekrutacyjnymi, a na swoim koncie w Internetowym Systemie Rejestracji Kandydatów www.irka.uni.wroc.pl w dniu ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych do złożenia dokumentów, sprawdzi swój status, z którego będzie wynikało, czy będzie mógł złożyć dokumenty u Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej i będzie brany pod uwagę w dalszych etapach rekrutacji.

Po złożeniu dokumentów, w ramach określonego na danym kierunku limitu miejsc, na podstawie listy rankingowej zostanie ogłoszona lista przyjętych na studia spośród kandydatów, którzy złożyli dokumenty. UWAGA! Złożenie dokumentów oznacza, że kandydat będzie brany pod uwagę, natomiast nie oznacza, że zostanie przyjęty. O przyjęciu na studia zadecyduje miejsce na liście rankingowej w ramach ustalonego limitu miejsc.

Często kandydaci pytają nas, dlaczego w tabelce rekrutacyjnej np. przedmiot dodatkowy w formie pisemnej uwzględniony jest także dla matury podstawowej, skoro zdawany jest przez tegorocznych maturzystów obowiązkowo w formie rozszerzonej. Dlatego, że we wcześniejszych latach można go było zdawać również na poziomie podstawowym, a rekrutacja na studia przeznaczona jest  nie tylko dla maturzystów i maturzystek z rocznika 2023, ale także dla maturzystów z wcześniejszych lat.  

Należy pamiętać także, że na kierunki prowadzone w formie niestacjonarnej (zaocznej i wieczorowej) rekrutacja przebiega inaczej – np. na kierunkach zaocznych I stopnia najczęściej w zasadach rekrutacji przeczytamy, że podczas rekrutacji pod uwagę będą brane trzy przedmioty maturalne (bez określenia dokładnie które).

Inne zasady rekrutacji będziemy mieli także na studia II stopnia, gdzie często pod uwagę brane są oceny z dyplomu na studiach I stopnia lub jednolitych magisterskich. Wszystkie szczegółowe zasady rekrutacji sprawdzicie na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Co się zmieniło w zasadach rekrutacji na Uniwersytet Wrocławski?

Tak naprawdę niewiele. Na przykład w zasadach rekrutacji na prawo, administrację i ekonomię jako drugi przedmiot można będzie zdawać nie tylko WOS, geografię czy język polski, jak to było do tej pory, ale będzie można wybrać także matematykę albo historię, jest zatem więcej możliwości. W zasadach rekrutacji na kierunki biologiczne, czyli na biologię, biologię człowieka, mikrobiologię, genetykę i biologię eksperymentalną biologia została ujęta w zasadach rekrutacji jako przedmiot obowiązkowy, a nie jak do tej pory jako jeden do wyboru spośród kilku innych przedmiotów. W praktyce kandydaci na kierunki biologiczne zdają maturę z biologii, więc zmiana ta nie jest znacząca. W rekrutacji na kulturoznawstwo do przedmiotów maturalnych do wyboru dodaliśmy filozofię i język łaciński i kulturę antyczną, zatem większy wybór. Jeśli ktoś z kandydatów myśli o rekrutacji na sinologię, od rekrutacji na rok akademicki 23/24 będzie musiał wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie B2.

Rekrutacja na studia na rok akademicki 23/24 na naszym Uniwersytecie ruszy 1 czerwca. Jeśli już dziś chcielibyście dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej naszej uczelni i samym procesie rekrutacji zapraszamy do udziału w spotkaniach rekrutacyjnych organizowanych przez Dział ds. Komunikacji UWr (wizyty w szkołach, prezentacje zdalne, wycieczki po gmachu głównym UWr). Zapraszamy do kontaktu: komunikacja@uwr.edu.pl.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu