
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dziś obchodzimy nie tylko święto naszej polszczyzny. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego celebrujemy całą mozaikę języków świata – od tych, które rozbrzmiewają w wielkich miastach, po te, które są echem małych wspólnot. Każdy język, każdy dialekt to opowieść o ludziach, ich historii i kulturze.
21 lutego nie jest przypadkową datą. To dzień, kiedy wspominamy odważnych studentów z Dhaki, którzy w 1952 roku oddali swoje życie w walce o uznanie języka bengalskiego, stając się symbolami walki o językową różnorodność i sprawiedliwość. Ich poświęcenie przypomina nam, że język to więcej niż środek komunikacji – to fundament naszej tożsamości.
Te dramatyczne wydarzenia w Dhace, kiedy to rząd pakistański próbował narzucić język urdu jako jedyny urzędowy, ignorując miliony osób mówiących po bengalsku, przypominają o znaczeniu szacunku dla każdego języka. Protesty, które przelały się ulicami miasta, aż po tragiczne ofiary, stały się przełomowym momentem, który ostatecznie doprowadził do uznania języka bengalskiego.
Przeglądając nasze regały, odkrywajcie historie napisane w różnych językach świata. Niech ten dzień będzie przypomnieniem o bogactwie, jakie niesie każdy język i o znaczeniu jego zachowania dla przyszłych pokoleń.

Portret Mikołaja Reja zaczerpnięty jest z publikacji o sygn. 1186182 II ,Apocalypsis: to iest Dziwna spráwá skrytych táiemnic Páńskich, ktore Janowi świętemu, gdy był wygnan prze wyznánie wiáry świętey ná wysep kthory zwano Patmos, przez widzenia y przez Anyoły rozlicznie zwiástowáne były, Paryż 1876