Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Spotkanie dot. Studiów Podyplomowych Międzyuczelnianej Akademii Klimatu. Fot. Paweł Piotrowski
Fot. Paweł Piotrowski

Międzyuczelniana Akademia Klimatu – spotkanie Rektorów

Rusza trzecia edycja unikatowych w skali kraju Studiów Podyplomowych Międzyuczelnianej Akademii Klimatu, których liderem w tym roku jest Uniwersytet Wrocławski.

Na Uniwersytecie Wrocławskim gościliśmy 10 grudnia 2024 r. rektorów uczelni tworzących Międzyuczelnianą Akademię Klimatu (MAK). Konsorcjum tworzą trzy wiodące polskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH).

W wydarzeniu uczestniczyli prof. dr hab. Jerzy Lis, Rektor AGH, oraz prof. dr hab. Piotr Wachowiak, Rektor SGH, a gospodarzem spotkania był prof. dr hab. Robert Olkiewicz, Rektor UWr.

Spotkanie było okazją do inauguracji trzeciej edycji unikatowych w skali kraju Studiów Podyplomowych Międzyuczelnianej Akademii Klimatu, których liderem w tym roku jest Uniwersytet Wrocławski.

Program studiów realizowany jest we współpracy z sektorem bankowym i biznesowym, a jego celem jest kształcenie specjalistów w dziedzinie zmian klimatu oraz dostarczanie praktycznych narzędzi do przeciwdziałania wyzwaniom związanym z kryzysem klimatycznym.

Studia MAK mają interdyscyplinarny charakter:

  • Aspekty techniczne – AGH,
  • Ekonomiczne i biznesowe – SGH,
  • Przyrodnicze i humanistyczne – UWr (Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska oraz Wydział Nauk Biologicznych).

Słuchacze uzyskują wspólny dyplom wystawiony przez wszystkie trzy uczelnie, co podkreśla wyjątkowość tej inicjatywy.

Podczas spotkania podpisano umowy o współpracy z nowymi partnerami merytorycznymi MAK:

  • Instytut Rozwoju Terytorialnego (IRT), reprezentowany przez dyrektora dr. Macieja Zathera i jego zastępcę, Przemysława Malczewskiego,
  • Urząd Gminy Wrocław, reprezentowany przez Katarzynę Szymczak-Pomianowską, Dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju, oraz Grzegorza Synowca, Zastępcę Dyrektora Wydziału Klimatu i Energii.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele środowisk biznesowych i społecznych, m.in. Sylwia Molewska z Fundacji Biznes dla Klimatu oraz Wojciech Hann z KPMG.

Podczas dyskusji omówiono dalszy rozwój inicjatywy MAK, w tym działania na rzecz neutralności klimatycznej w miastach i regionach – tematu przewodniego trzeciej edycji studiów.

W spotkaniu wzięli udział członkowie komitetu sterującego MAK:

  • dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH,
  • dr hab. Tomasz Bergier, prof. AGH,
  • dr hab. Maciej Kryza, prof. UWr.

Międzyuczelniana Akademia Klimatu to przykład wyjątkowej współpracy akademickiej, która odpowiada na jedno z największych wyzwań współczesnego świata.

Fotorelacja: Paweł Piotrowski

Data publikacji: 11.12.2024

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail