
Młodzi badacze i badaczki – Jagna Rita Sobel
Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zostać „Młodymi Badaczami”. Dziś opowiemy o naszej studentce historii.
Zaczęło się dwa lata temu. – Po referacie przedstawionym na forum poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego nawiązała ze mną kontakt Pani dr Anna Adamska z Utrecht Centre for Medieval Studies na Universiteit Utrecht – opowiada Jagna Rita Sobel, uczestniczka programu „Młody badacz”. Pani Doktor zaproponowała Jagnie nie tylko udział w roli referentki podczas International Medieval Congress na Uniwersytecie w Leeds, ale również współorganizowanie dwóch paneli poświęconych średniowiecznej sfragistyce w Europie Środkowo-Wschodniej („Medieval Seals and Their Modern Study in East Central Europe, I: Ecclesiastic Seals, Their Uses, and Practices of Sigillation” oraz „Medieval Seals and Their Modern Study in East Central Europe, II: Investigation of Seals – Challenges and Possibilities”).
Współpraca z dr Anną Adamską była dla naszej studentki nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale również okazją do zdobycia cennego doświadczenia, nawiązania nowych kontaktów naukowych oraz bezpośredniego zetknięcia się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w dziedzinie mediewistyki. – Organizowany na brytyjskim Uniwersytecie w Leeds International Medieval Congress jest bowiem jedną z dwóch najważniejszych (obok International Congress on Medieval Studies w Kalamazoo w USA) naukowych imprez na świecie poświęconych tej tematyce – mówi studentka. – Mój wyjazd do Leeds byłby bardzo utrudniony, gdyby nie wsparcie ze strony Uniwersytetu w ramach grantu Młody Badacz 2023-2025 – przyznaje.
Prosty formularz zgłoszeniowy, transparentne reguły oraz szybki termin rozstrzygnięcia konkursu były niewątpliwym ułatwieniem w aplikowaniu o dofinansowanie. Dzięki temu wsparciu od 1 do 4 lipca 2024 r. pani Jagna mogła przedstawić w Leeds podsumowanie swoich ponad 4-letnich badań nad średniowieczną sfragistyką proboszczów śląskich kościołów parafialnych, będącą do tej pory tematyką prawie nierozpoznaną, wygłaszając referat pt. „Medieval Seals of Parish Priests in Silesia: Between Universal Models and Individual Solutions”.
Kontakty naukowe nawiązane podczas Kongresu w Leeds umożliwiły zetknięcie się z doświadczeniami zachodnich badaczy w obszarze średniowiecznej dyplomatyki, będącej kolejnym, obok sfragistyki i heraldyki, ważnym obszarem zainteresowań badawczych naszej młodej naukowczyni.
Dziedziną tą chciałaby się zając podczas pracy nad doktoratem. – Obecnie finalizuję badania nad sfragistyką proboszczowską – opowiada. – Najważniejszym z ich rezultatów jest opracowana przeze mnie edycja tych źródeł w postaci katalogu, który już za kilka tygodni ukaże się drukiem nakładem Księgarni Akademickiej z Krakowa. To pierwsza tego typu publikacja nie tylko w Polsce, ale również w Europie poświęcona problematyce, która do tej pory pozostawała poza głównym nurtem badawczym, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.
A o tym, iż poruszana problematyka badawcza wypełniła ważną lukę w polskiej sfragistyce świadczyć może m.in. Nagroda im. Aleksandra Gieysztora, będąca najważniejszym wyróżnieniem dla młodych badaczy średniowiecza w Polsce, przyznana pani Jagnie w ubiegłym roku przez uznanych polskich mediewistów za jeden z artykułów poświęconych tym źródłom.
Jagna Rita Sobel jest trzykrotną stypendystką Ministra Edukacji i Nauki (w latach akademickich 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024). Jej aktywność naukowa została również doceniona przez Santander Universidades, którego kapituła – złożona z naukowców, studentów i przedstawicieli Banku – uhonorowała ją w ubiegłym roku stypendium.
Autorka pięciu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych (w tym za 100 i 70 punktów) oraz dwóch rozdziałów w monografiach wieloautorskich.
Członkini Rady Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz Wydziałowego Zespołu ds. Oceny Jakości Kształcenia. Należy do Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii (oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego) oraz do Polskiego Towarzystwa Heraldycznego (oddział w Poznaniu).
Dlaczego wybrała UWr? – Dla mnie jako rodowitej wrocławianki wybór Uniwersytetu Wrocławskiego był poniekąd naturalny – mówi Jagna Rita Sobel.
Historią zainteresowała się w gimnazjum i już wtedy podjęła decyzję, że będzie studiować ten kierunek w naszym Instytucie Historycznym. – Istotne znaczenie miał dla mnie również fakt, iż Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych uzyskał w ewaluacji niedługo przed moją maturą najwyższą kategorię A+ – przyznaje.
Swoje zainteresowania badawcze odkryła już na pierwszym roku studiów licencjackich, kiedy w ramach przedmiotu poświęconego naukom pomocniczym historii trafiła do grupy prof. Marka Wójcika. – Dzięki Panu Profesorowi, który stał się moim Mistrzem, zostałam nie tylko sfragistyczką i rozbudowałam swoje zainteresowania o dyplomatykę oraz heraldykę, ale odkryłam również, czym jest praca naukowa, która dzisiaj jest moją wielką pasją.
Swoją przyszłość wiąże ze studiami doktoranckimi na Uniwersytecie Wrocławskim. Z czego niewątpliwie cieszy się jej mentor prof. Marek Wójcik z Instytutu Historycznego na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych.
– Udział merytoryczny i organizacyjny pani Jagny w lipcowym Kongresie w Leeds jest dla naszego Instytutu dużym wyróżnieniem. Zdarza się, że tak młodzi badacze sami aplikują o udział w konferencjach, natomiast niezwykle rzadko proponuje im się współorganizację sesji na bardzo prestiżowej imprezie naukowej, jaką jest spotkanie w Leeds – podkreśla prof. Wójcik.
Po powrocie z Leeds nasza studentka wybiera się do Monachium, aby wziąć udział w Sommerakademie des Zentrums für Mittelalter und Renaissancestudien na Ludwig-Maximilians-Universität. A we wrześniu planuje udział w XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Białymstoku.
Trzymamy kciuki! Więcej o programie stypendialnym czytaj tutaj.
Nasi inni młodzi badacze:
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.
Data publikacji: 12.07.2024 r.