
Młodzi Badacze z UWr – Kacper Prokop
Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zostać „Młodymi Badaczami”.
– Program „Młody Badacz” przyciągnął mnie głównie dzięki możliwościom finansowania zagranicznych podróży do zaprzyjaźnionych ośrodków naukowych – mówi Kacper Prokop. – Jako doktorant w Zespole Badawczym Materiałów Luminescencyjnych na Wydziale Chemii, jestem zaangażowany w utrzymywanie międzynarodowej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a Uniwersytetem Claude Bernard Lyon 1 we Francji – tłumaczy.
Kooperacja z Institute Light Matter (iLM) w Lyonie, która rozpoczęła się ponad 20 lat temu, umożliwia naszemu doktorantowi prowadzenie badań naukowych na wysokim, międzynarodowym poziomie.
Pozyskiwanie środków na kontynuację tej współpracy jest trudnym wyzwaniem, a możliwości oferowane przez Inicjatywę Doskonałości „Młody Badacz” były bardzo atrakcyjne. – Prostota wniosku, szybka decyzja o akceptacji oraz możliwość uzyskania finansowania w krótkim czasie pozwoliły na bezproblemowe podróże do Francji – mówi nasz doktorant, który uczestnikiem programu był dwukrotnie.
W 2023 roku, kiedy skorzystał z możliwości pokrycia kosztów udziału w zagranicznej konferencji naukowej lub konkursie. – Wziąłem wtedy udział w The XVIIIth Conference of the European Ceramic Society w Lyonie, która zebrała ponad 1200 naukowców
w dziedzinie zaawansowanych materiałów ceramicznych – relacjonyje. – W tym roku skorzystałem z finansowania pobytu naukowego, podczas którego przeprowadziłem pomiary spektroskopowe w ośrodku Univ Lyon, Institute Light Matter (iLM), Claude Bernard/Lyon1 University oraz wytwarzałem spieki ceramiczne w ośrodku Univ Lyon, INSA Lyon (National Institutes of Science and Technology), CNRS, MATEIS.
Kacper Prokop jest na trzecim roku doktoratu wdrożeniowego (realizowanego pomiędzy Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego a ośrodkiem Łukasiewicz PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii). Realizuje projekt „Aktywowane jonami ziem rzadkich transparentne spieki ceramiczne na bazie fosforanów i wolframianów do zastosowań jako materiały optyczne”.
– Głównym pytaniem, które zadaje sobie w trakcie moich badań, to czy możliwe jest wytworzenie optycznego transparentnego spieku ceramicznego z wysokosymetrycznych krystalicznych fosforanów bądź wolframianów? – tłumaczy młody badacz – Podsumowując, staram się znaleźć nowoczesne materiały w formie ceramicznych spieków, które będą przezroczyste jak szkło, ale będą miały uporządkowaną strukturę jak kryształ.
Podczas międzynarodowej konferencji: The XVIIIth Conference of the European Ceramic Society
w Lyonie, Francji miał możliwość wzięcia udziału w jednym z największych kongresów, którego tematyka skupiała się wokół szeroko pojętego tematu materiałów ceramicznych. Swoją obecność na konferencji zaznaczył nie tylko prezentując wyniki swojej pracy doktorskiej, ale także biorąc czynny udział jako wolontariusz w międzynarodowym komitecie organizacyjnym. – Pozwoliło mi to wgłębić się w struktury organizowania tak dużego przedsięwzięcia na arenie międzynarodowej. Podjęcie dyskusji naukowej na temat prowadzonych przeze mnie badań podczas prezentacji, zaowocowało nowymi pomysłami oraz rozwiązaniami problemów badawczych mojej pracy doktorskiej. Nawiązanie kontaktu z cenionymi naukowcami w dziedzinie otrzymywania spieków ceramicznych znacząco poszerzyło moje naukowe horyzonty – wylicza.
Podczas czterotygodniowego pobytu w ośrodku Univ Lyon, Institute Light Matter (iLM), Claude Bernard/Lyon1 University pod opieką dr. Yannicka Guyot oraz prof. Georgesa Boulona przeprowadził szereg pomiarów spektroskopowych w zakresie UV-Vis-NIR przy użyciu przestrajalnego lasera OPO. – W tym samym czasie udało się wykonać wiele prób otrzymywania spieków polikrystalicznych w drugim instytucie Univ Lyon, INSA Lyon (National Institutes of Science and Technology), CNRS, MATEIS – opowiada nasz doktorant. – W tym przypadku możliwy był dostęp do zaawansowanej aparatury do spiekania materiałów nieorganicznych – spiekanie iskrowo-plazmowe (Spark Plasma Sintering – SPS) pod zwierzchnictwem dr Sandrinne Cottrino, dr Vincenta Garniera oraz prof. Gilberta Fantozziego.
– Przeprowadzone przeze mnie badania spektroskopowe oraz próby wytwarzania ceramicznych spieków mają istotny wpływ na osiągnięcie głównego celu naszej grupy badawczej, czyli uzyskanie nowych aktywnych optycznie, przezroczystych spieków ceramicznych – zaznacza.
Dlaczego wybrał UWr? – Szczerze? Nie wiem, stało się – zastanawia się Kacper. – Moim głównym celem po ukończenia szkoły średniej były studia w Szkocji na Uniwersytecie w Aberdeen. Jednak wydarzyło się coś co znamy pod pseudonimem „życie” i w ostatnich dniach rekrutacji zdecydowałem się na studia z chemii medycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawsze marzyłem o pracy w ośrodku naukowym, więc wiedziałem, że potrzebuję uniwersyteckiego wykształcenia.
Czy zamierza związać swoją przyszłość z UWr? – Tak – deklaruje. – Przyjaźnie i współprace zawodowe nawiązane podczas mojej trwającej już 8-letniej przygody z Wydziałem Chemii utwierdzają mnie w przekonaniu, że chce kontynuować moją pracę tutaj na UWr.
Kacper chciałby kontynuować swoje naukowe plany podczas stażu podoktorskiego. – Planuję rozszerzyć współpracę poza ośrodki w Lyonie i nawiązać nowe kontakty – mówi. – Ceramiki, które otrzymujemy w laboratorium, są bardzo interesujące pod kątem nowych scyntylatorów i laserów, dlatego staram się dotrzeć do nowych ośrodków naukowych, gdzie mógłbym badać właściwości moich materiałów.
Trzymamy kciuki!
Więcej o programie stypendialnym czytaj tu: https://uwr.edu.pl/mlody-badacz-czyli-stypendia-dla-najlepszych/
Więcej o grantach tu: Granty Młody Badacz – NABÓR TRWA – Uniwersytet Wrocławski (uwr.edu.pl)
Czytaj też:
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz