
Nagroda im. Bassalika dla naukowców z Wydziału Biotechnologii UWr
Nagroda jest przyznawana raz do roku przez Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN za najlepszą pracę z obszaru mikrobiologii powstałą w polskim laboratorium. Praca zespołu z Biotechnologii została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie Nucleic Acid Reasearch (IF 14,9, 200pkt MEiN). Czego dotyczą wyróżnione badania?
Streptomyces to glebowe bakterie cenione jako producenci antybiotyków i innych związków o rozmaitych aktywnościach biologicznych. Bakterie te rosną w sposób podobny do prostych grzybów, w postaci wielokomórkowych strzępek. Co ciekawe, ich genom jest zorganizowany również w nietypowy dla bakterii sposób – wiele kopii liniowych chromosomów jest rozmieszczonych wzdłuż strzępek.
Nasi naukowcy w badaniach skupiali się na organizacji chromosomalnego DNA w komórkach Streptomyces. Wykazali, że białka podobne do eukariotycznych histonów współdziałają z enzymami z grupy topoizomeraz w utrzymaniu odpowiedniej struktury DNA, która jest wymagana do prawidłowego wzrostu bakterii. Poznanie organizacji bakteryjnych chromosomów to badania podstawowe, umożliwiające pogłębienie wiedzy o biologii bakterii, ale jednocześnie pozwalające na zrozumienie mechanizmów kontrolujących ekspresję genów, a tym samym produkcję istotnych medycznie związków.
Nagroda został przyznana zespołowi w składzie: Agnieszka Strzałka, Agnieszka Kois-Ostrowska, Magda Kędra, Tomasz Łebkowski, Grażyna Bieniarz, Marcin J. Szafran, Dagmara Jakimowicz. Gratulujemy!