Zielone i żółte okrągłe pojemniki na prepparaty laboratoryjne

Nagroda im. Prof. Kazimierza Bassalika dla Biotechnologów!

Nagrodę główną im. Prof. Kazmierza Bassalika, przyznawaną corocznie przez Komitet Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk za najlepsze prace polskich naukowców z zakresu mikrobiologii, w tym roku otrzymał zespół badaczy z Wydziału Biotechnologii.

Nagrodzona praca dotyczy badań nad glebowymi bakteriami z rodzaju Streptomyces, znanymi szerzej jako producenci wielu substancji wykorzystywanych jako antybiotyki, leki przeciwnowotworowe, przeciwpasożytnicze oraz immunosupresanty. Dla naukowców z Zakładu Mikrobiologii Molekularnej bakterie Streptomyces są niezwykle ciekawym modelem badawczym także ze względu na sposób wzrostu oraz tworzenia zarodników, upodobniający je do prostych grzybów. Nagrodzona praca wpisuje się w nurt prowadzonych od dawna badań nad organizacją nietypowego dla bakterii liniowego chromosomu Streptomyces.

Nasza praca wyjaśniła organizację liniowych chromosomów u bakterii. W badaniach wykorzystaliśmy nowatorską technikę chromosome conformation capture (3C), pozwalającą na obrazowanie przestrzennego ułożenia DNA w komórce i nigdy wcześniej niestosowaną dla Streptomyces. Dzięki tej metodzie, uzupełnionej badaniami biologii komórki, byliśmy w stanie prześledzić krok po kroku proces zmiany globalnej struktury chromosomów oraz zidentyfikować kluczowe dla tego zjawiska białka.” – mówi prof. Jakimowicz.

Wyniki była na początku dla nas zaskakujące, gdyż tak globalne zmiany struktury chromosomów, przygotowujące DNA do synchronicznej segregacji i upakowania w zarodnikach, nie były dotąd opisywane u bakterii. W dużym uproszczeniu przypominają one zjawiska zachodzące w jądrach komórek eukariotycznych i są kolejną cechą upodabniającą rodzaj Streptomyces do organizmów eukariotycznych. Zagadką, którą będziemy chcieli wyjaśnić w najbliższym czasie,  pozostaje, w jaki sposób procesy te są przez komórkę regulowane.” – dodaje dr Szafran.

Nagrodzona praca pt. „Spatial rearrangement of the Streptomyces venezuelae linear chromosome during sporogenic development” ukazała się na łamach prestiżowego czasopisma Nature Communications i jest efektem współpracy w ramach projektów HARMONIA oraz OPUS kierowanych przez dr. Marcina Szafrana oraz prof. dr hab. Dagmarę Jakimowicz.

Prof. dr hab. Dagmara Jakimowicz zatrudniona jest na Wydziale Biotechnologii, w Zakładzie Mikrobiologii Molekularnej od 2007 roku, wcześniej odbyła 4-letni staż naukowy w Wielkiej Brytanii, w ośrodku John Innes Centre (Norwich), znanym z badań genetyki i biologii Streptomyces. Kieruje projektem badawczym OPUS finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Dr Marcin Szafran jest adiunktem w Zakładzie Mikrobiologii Molekularnej na Wydziale Biotechnologii. Od początku jego ścieżka naukowa związana jest z Uniwersytetem Wrocławskim, z przerwami na odbycie staży w ośrodkach naukowych w Kanadzie, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Aktualnie kieruje projektem badawczym SONATA finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Link do publikacji