Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Fontanna z rzeźbą nagiego młodego mężczyzny na cokole. Za nim budynek z dużą liczbą okien.

Nasi młodzi naukowcy z ministerialnymi stypendiami

Minister Nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Do konkursu wpłynęło 1708 wniosków o przyznanie stypendium. Wśród stypendystów z naszej uczelni znalazło się czworo badaczy:

dr Jakub Bornio (dziedzina nauk społecznych / nauki o polityce i administracji)

Adiunkt i zastępca dyrektora ds. współpracy międzynarodowej w Instytucie Studiów Europejskich. W swoich badaniach zajmujący się wymiarem wschodnim bezpieczeństwa Europy. Od kilku lat badający wojnę rosyjsko-ukraińską i jej wpływ na bezpieczeństwo regionu.

Więcej informacji tutaj.

Młody mężczyzna z broda i wąsami, w ciemnej marynarce i bordowym krawacie.
młoda kobieta z długimi włosami w okularach

dr Jagoda Budzik (dziedzina nauk humanistycznych / literaturoznawstwo)

Adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła hebraistykę i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2019 r. obroniła tam rozprawę doktorską poświęconą obrazom Polski w tekstach izraelskich autorów trzeciego pokolenia po Zagładzie.

Więcej tutaj.

dr Marcin Majewski  (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych / nauki chemiczne)

Adiunkt, pracujący naukowo i dydaktycznie na Wydziale Chemii UWr, w swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. syntezą i charakterystyką nowych układów węglowodorowych oraz próbami powiązania chemii dendrymerów i dużych makrocykli aromatycznych.

Więcej informacji o laureacie na stronie Wydziału Chemii UWr oraz tutaj.

młody mężczyzna w koszuli fioletowej
Młody mężczyzna z broda i długimi, kręconymi włosami.

dr Marcin Wągiel (dziedzina nauk humanistycznych / językoznawstwo)

Adiunkt, pracuje w Inkubatorze Doskonałości Naukowej – Centrum Badań Korpusowych i Eksperymentalnych nad Językami Słowiańskimi „Slavicus”. Językoznawca formalny specjalizujący się przede wszystkim w badaniach nad uniwersalnymi właściwościami formy oraz znaczenia wyrażeń języka naturalnego.

Więcej tutaj.

Wyłaniając kandydatów do stypendium stosowano podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu w dyscyplinach podobnej liczby stypendiów. Tym samym młodzi naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny.

Laureaci konkursu będą przez 3 lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Na ten cel przeznaczono ponad 44 mln zł.

Więcej na stronie internetowej.

Gratulujemy naszym stypendystom i stypendystce!

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail