Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Obrazek przedstawia logotyp projektu AstroMentalHealth, widzimy na nim astronautę w skafandrze, siedzącego na skałach nad jeziorem i patrzącego w telefon komórkowy. Nad nim rozciąga się zachód Słońca, a w tle ostre szczyty wysokich gór.
Logo projektu; źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Nasz naukowiec przeprowadzi eksperyment podczas misji IGNIS

Prof. dr hab. Dariusz Galasiński z Zakładu Sztuk Audiowizualnych w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej razem z naukowcami z innych uczelni pracuje nad eksperymentem „AstroMentalHealth”, który zostanie przeprowadzony podczas misji IGNIS z udziałem dra Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet Śląski, a oprócz UWr bierze w nim udział także Uniwersytet Zielonogórski, SWPS oraz LunAres Research Station.

AstroMentalHealth zbada wpływ izolacji, technologii i ograniczonego kontaktu z naturą na dobrostan psychiczny astronautów. Eksperyment ma na celu zbadanie tego jak pobyt na stacji kosmicznej wpłynie na emocje przeżywane przez członków misji, efektywności ich pracy podczas pobytu w stanie nieważkości, a także interakcje z wyjątkowo wymagającym środowiskiem, w jakim przez długi czas będą przebywać i pracować.

Narzędzia badawcze projektu to głównie metody ilościowe (kwestionariusze psychologiczne) oraz jakościowe. W tych ostatnich zawierają się np. analiza wideodzienników członków załogi pod kątem zawartych w nich treści oraz ekspresji określonych emocji, które można wówczas zaobserwować w mimice ich twarzy.

Celem projektu jest próba lepszego zrozumienia psychicznego funkcjonowania człowieka w warunkach izolacji kosmicznej, do czego mają posłużyć dane zebrane w trakcie trwania misji. Założeniem projektu jest wsparcie w tworzeniu w przyszłości skuteczniejszych metod zdalnego monitorowania zdrowia psychicznego i opracowywania programów interwencyjnych w tym zakresie.

Prof. dr hab. Dariusz Galasiński jest lingwistą (polonistyka), a jego zainteresowania skupiają się głównie wokół problemów tradycyjnie poruszanych przez psychologię i psychiatrię. Te dwie dziedziny umiejętnie łączy w swoich pracach, zajmując się analizą dyskursu, zwłaszcza tym, jak ludzie dyskursywnie konstruują swoje doświadczenia. Publikował książki na temat doświadczeń depresji mężczyzn i doświadczeniu choroby psychicznej ojców. Jest kierownikiem Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą w Uniwersytecie Wrocławskim, utworzonym we wrześniu 2021 r. pierwszym centrum w Polsce, którego głównym celem jest prowadzenie badań z zakresu nauk społecznych i humanistyki zdrowia oraz choroby.

starszy mężczyzna z brodą
prof. dr hab. Dariusz Galasiński, fot. Paweł Piotrowski

Data publikacji: 11.06.2025 r.
Dodane przez: EJK

Źródło: IGNIS

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail